Choć może sam termin freelancer być może nie dla każdego jest jasny, to zapewne każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z osobą, która jest freelancerem. Sam termin po przetłumaczeniu oznacza „wolny strzelec” i już powoli zaczyna wzbudzać skojarzenia. Okazuje się, że freelancer to osoba, która żyje według własnych zasad, a skoro określenie odnosi się do zawodu, oznaczać to może freelancer to osoba pracująca na własnych warunkach, zazwyczaj na samozatrudnieniu.
Nie powinien więc dziwić fakt, że praca w domu przez internet w dużej mierze kojarzona jest z tym zawodem. Dzięki dynamicznemu rozwojowi i zainteresowania działaniami w sieci wciąż przybywa siele nowych zawodów, które umożliwiają zarabianie przez internet. Wśród zawodów, o których zapewne nie słyszeli nasi rodzice, znalazły się: influencer, wirtualna asystentka, specjalista SEO, social media manager jak również omawiany dziś właśnie freelancer, choć jeśli chcieć zgłębić temat, szybko dowiemy się, że copywriter, influencer czy wirtualna asystentka zaliczają się do grupy freelancerów. Jak to możliwe?
Freelancer to osoba żyjąca według własnych zasad, a w odniesieniu zawodu – pracująca na własnych warunkach (godziny pracy, miejsce wykonywania pracy). Jest to zatem osoba, która sama decyduje o firmach, z któymi podejmie się współpracy, jakie będą warunki tej współpracy, w jakich godzinach będzie ona wykonywana itd. Zatem termin freelancer odnosi się bardziej do stylu pracy niż do zakresu wykonywanych obowiązków, bowiem freelancerem może być tłumacz., programista, dziennikarz, grafik, wszystko w zależności od tego, jaki ma wyuczony zawód bądź umiejętności.
Zawód: freelanacer
Uznać więc można, że freelancer to bardzo uogólniające sformułowanie, które zdradza jedynie formą pracy, niewiele zaś mówi o naszych umiejętnościach. Zatem wysyłając oferty współpracy, nie wystarczy, jeśli napiszemy, że jesteśmy freelancerem. Musimy jasno określić, jaka jest nasza specjalizacja i jaki zakres usług oferujemy. Jest to zdecydowanie istotniejsza informacja niż fakt, że pracujemy na samozatrudnieniu.
Co więcej, przeglądając oferty pracy zdalnej, również nie znajdziemy ogłoszenia typu: praca dla freelancera. Zleceniodawcy szukają osób wykonujących konkretne zawody takie jak specjalista ds. SEO, fotograf, grafik czy programista.
Freelancer – praca dla każdego?
Freelancer z pewnym stażem doskonale wie, gdzie szukać dla siebie zleceń. Problem może pojawić się w przypadku początkujących freelancerów, którzy nie mają jeszcze wypracowanej renomy (i ci, którzy niezbyt rzetelnie podchodzą do wykonywanej przez siebie pracy), nie orientują się w stawkach za wykonywaną pracę i często skrajnie je zaniżają lub zawyżają. Warto również wiedzieć, że wieść o godnych polecenia freelancerach bardzo szybko się roznosi po internecie i z czasem klienci sami będą prosić o przedstawienie oferty współpracy.
W związku z tym, że freelancer nie jest konkretnym zawodem, nie da się jednoznacznie określić, jaki jest zakres jego obowiązków i ile zarabia, ponieważ stawki dla specjalisty od social mediów będą różnić się od tych dla fotografów, programistów czy copywriterów.
A teraz postawmy sobie pytanie, na któe wiele osób chce znać odpowiedź. Czy każdy może zostać freelancerem? Mimo, że nie każdy wie, jak pisać bloga, nie każdy też czuje się na tyle dobrze przed kamerą, by utworzyć własny kanał na YouTube, to tak naprawdę każdy może zacząć żyć na własnych warunkach i może zostać freelancerem. Jest kilka ALE. Zanim uznamy, że chcemy zostać freelancerem, powinniśmy zdobyć konkretny zawód, doświadczenie i umiejętności, dzięki którym praca zdalna będzie możliwa i opłacalna.
Okazuje się, że zgłębiając temat, zarabianie przez internet to nie tylko wypełnianie ankiet i klikanie w reklamy. To zajęcie dla osób pełnych pasji, zaangażowania, wiedzy i umiejętności, które należy nauczyć się monetyzować. Zawód freelancera wymaga także konkretnych cech, takich jak zdyscyplinowanie, właściwe zarządzanie czasem, dobra organizacja czasu i pracy, oraz sumienność. Nie każdy z nas umie być dla siebie wystarczająco srogim liderem, który będzie umiał uporać się np. z prokrastynacją. Dotrzymywanie słowa i wyznaczonych terminów to podstawowe warunki w zachowaniu należytych relacji ze zleceniodawcami.
Freelancer musi przede wszystkim umieć szanować nie tylko swój czas, ale także innych. W związku z tym, jeśli deklarujemy wykonanie zlecenia w określonym terminie musimy się z niego wywiązać, mając świadomość, że zakres naszych działań to tylko pewien element całokształtu, i jeżeli my zaburzymy jeden jego człon swoją nieterminowością, wówczas pozostałe człony również na tym ucierpią.