budżet domowy
fot. pixabay.com

Dawniej terminem “budżet” określano sakiewkę z pieniędzmi. Współcześnie jego definicja jest nieco rozbudowana i zmodyfikowana. Zajmiemy się jednak nie samym budżetem, bo to niezwykle obszerny temat, a budżetem domowym i prostymi metodami szybkiego wsparcia go. 

Co to jest budżet domowy?

We współczesnej definicji “budżet domowy” to właściwe planowanie wydatków opierane na zgromadzonych środkach. Oznacza to więc, że budżet to nic innego jak plan finansowy, który pozwala nam kontrolować wpływy i odpowiednio nimi zarządzać. Termin “równowaga budżetu” określa balans pomiędzy wpływami a wydatkami. Nadwyżka jest przewagą wpływów nad wydatkami i określa najbardziej komfortowy dla każdego stan, zaś deficyt lub inaczej niedobór to przewaga wydatków nad wpływami.

Amerykański doradca finansowy i autor takich książek jak “The Total Money Makeover”, ”Dzieci mądre finansowo” czy “Lider Przedsiębiorczości. O sukcesie w biznesie”, Dave Ramsey budżet określił następującymi słowami: “Budżet to mówienie Twoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły” i trudno się z tymi słowami nie zgodzić.

Jak wesprzeć budżet domowy? 

  • praca zdalna w domu – internet daje bardzo wiele możliwości dodatkowego źródła dochodu. Oferty pracy zdalnej są dostępne na wielu stronach z ogłoszeniami, zleceniami i ofertami lub w grupach w social mediach. Możemy tam znaleźć zlecenia zgodne z naszymi umiejętnościami, doświadczeniem, zainteresowaniami. Są to zlecenia dla tłumacza, copywriterów, grafików, programistów, fotografów itp.
  • sklep internetowy posiadanie własnego sklepu internetowego nie jest aż tak absorbujące, by nie można było połączyć go np. z pracą na etacie lub macierzyństwem. Możemy w nim zamieszczać własne prace rękodzielnicze, produkty lub usługi elektroniczne (kursy online, ebooki itp.) lub produkty znanych marek, co umożliwiają nam programy afiliacyjne.
  • influencer marketing – z mediów społecznościowych korzystamy każdego dnia, śmiało nawet można powiedzieć, że jest to nasz największy pożeracz czasu. A co, gdyby wykorzystać ten czas na dodatkowe zarabianie? Rozwinięcie swojego medium społecznościowe, choć początkowo może być czasochłonne, potrafi przynieść wiele wymiernych korzyści, włącznie z tymi finansowymi.
  • roznoszenie ulotek – pomysłem na szybki zysk, choć nie są to zawrotne sumy może być roznoszenie ulotek. W tym celu warto szukać ofert dodatkowej pracy od firm oferujących np. pożyczki parabankowe.
co to budżet domowy
fot. pixabay.com

Jak zadbać o stabilizację finansową na przyszłość?

Mówi się, że inwestowanie w siebie to najlepsza inwestycja i trudno się z tymi słowami nie zgodzić. By zadbać o stabilizację finansową, warto na przykład zainwestować w języki obce i jeśli znamy już podstawy jakiegoś języka, a chcemy tylko nabyć umiejętność swobodnej komunikacji, warto zdecydować się na kilka lekcji z native speakerem. Jeśli jednak poziom znajomości języka jest wystarczający, warto zastanowić się nad samodzielną nauką kolejnego języka, którego znajomość może w przyszłości okazać się źródłem naszego utrzymania.

Znajomość języków obcych może nam się przydać również w przypadku dodatkowej pracy zdalnej. Często praca w domu przez internet jest bardziej opłacalna, jeśli potrafimy posługiwać się językami obcymi. Znajomość języka obcego przydaje się na takich stanowiskach jak: wirtualna asystentka, influencersocial media manager, copywriter, trener biznesu, czy life coach. Często również agencje PR oczekują od swoich pracowników biegłej znajomości przynajmniej języka angielskiego.

Jeśli nie wiemy, jak zarządzać czasem, warto zgłębić tę wiedzę i popracować nad tą umiejętnością. Odpowiednie zarządzanie czasem może sprawić, że uda nam się wkomponować rozwój osobisty w codzienny plan dnia tak, by nie zaburzyć koncepcji work life balance.

Samorozwój podnosi nasze kwalifikacje i kompetencje, co może sprawić, że za jakiś czas będziemy mogli ubiegać się o lepsze stanowisko, zmienić pracę na bardziej perspektywistyczną lub porzucić etat i otworzyć swój własny biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here