Zarówno codzienne wychodzenie do biura, jak i praca zdalna wymagają od nas właściwego zarządzania czasem i realizowania swoich obowiązków tak, by zapewniały płynne postępy działań, oszczędzanie pieniędzy oraz work life balance. Ponadto będąc częścią zespołu, nasze działania muszą być zaplanowane tak, by nie spowalniać i nie blokować pracy współpracowników. Na co więc należy zwrócić uwagę, organizując swój czas pracy, by nie stracić wydajności?
Czym jest zarządzanie czasem?
Zarządzanie czasem to szereg działań polegających na planowaniu oraz efektywnym i systematycznym realizowaniu założeń, zapewniających osiągnięcie wyznaczonych celów. Właściwe zarządzanie czasu polega na wykonaniu jak największej liczby obowiązków w możliwie najkrótszym czasie, eliminację pożeraczy czasu i zwalczając prokrastynację.
Jak zarządzać czasem?
- ustalenie priorytetów – spośród wszystkich obowiązków należy zdecydować, które z nich wymagają priorytetowej realizacji, które wpływają na postępy innych zadań, i którym zbliża się deadline. Najlepiej, jeśli realizację celów z najwyższym priorytetem przeplatamy wykonywaniem działań, które wymagają najmniejszego nakładu pracy i czasu. Wówczas ukończymy zadania, które niepotrzebnie nawarstwiają nam liczbę obowiązków, skróci się nasza lista zadań, co przełoży się na naszą efektywność i motywację.
- rezygnacja z pożeraczy czasu – największym pożeraczem czasu są social media. O ile w niektórych zawodach, wystarczy tylko odłożyć telefon na czas pracy i nie rozpraszać swojej uwagi sprawdzając media społecznościowe, tak wiele zawodów jest ściśle związanych z korzystaniem z nich i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Są to na przykład: wirtualna asystentka, social media manager, influencer, tłumacz, life coach, copywriter, native speaker, trener biznesu czy pracownik agencji PR. W tych i wielu innych zawodach korzystanie z mediów społecznościowych jest codziennym obowiązkiem, w związku z tym należy nauczyć się, by skupiać się wyłącznie na obowiązkach z nimi związanymi.
- walka prokrastynacją – prokrastynacja to tendencja do odwlekania w czasie obowiązków, którym prędzej czy później i tak musimy podołać. W pracy objawia się zazwyczaj odkładaniem zadań na sam koniec i realizowaniem ich przed deadlinem, co skutkuje presją czasu, i często niestaranną realizacją.
Praca w domu przez internet wymaga od nas umiejętnego zarządzania czasem, niezależnie od tego, czy praca zdalna jest dla nas głównym źródłem utrzymania, czy tylko dodatkowym wsparciem budżetu domowego. Niektóre oferty pracy zdalnej nie wymagają dużego nakładu czasu, mimo to, musimy zadbać o to, by ich realizacja odbywała się w odpowiednich warunkach oraz o czasie, kiedy mamy największą wydajność.
Jedną z głównych cech będących elementem przedsiębiorczości jest odpowiednie zarządzanie czasem, zarządzanie projektami i zarządzanie pracownikami. Przedsiębiorczość przydaje nam się nie tylko w sferze zawodowej, warto więc rozwijać tę cechę, która jest niezbędna, zwłaszcza kiedy decydujemy się na porzucenie etatu i zdecydowanie się np. na pracę zdalną w domu.
Podsumowanie
Właściwe zarządzanie czasem, czyli realizowanie jak największej ilości pracy w możliwie najkrótszym czasie, przy zachowaniu wysokiej jakości i sumienności na każdym etapie pracy, wpływa na naszą efektywność i wydajność, a także mobilizację i satysfakcję z pracy.
By podnieść swoją wydajność należy wyzbyć się pożeraczy czasu i wszystkich elementów, które wpływają na nasze rozpraszanie i spowalnianie pracy np. telefon, sprawdzanie skrzynki mailowej, czy zaglądanie do social mediów.
Właściwe zarządzanie czasu powinno uwzględniać: priorytetowość zadań, które mamy do wykonania, czas, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę, godziny, w których pracujemy najwydajniej oraz czas rezerwowy, który musimy posiadać, w przypadku nieprzewidzianych a niezbędnych poprawek, dodatkowych obowiązków itp.
Nasza wydajność i efektywność wpływają na naszą satysfakcję z siebie, poczucie własnej wartości i pewność siebie. Przekłada się również na motywację do dalszego działania.