języki obce
fot. pixabay.com

Cytując za czasopismem dla nauczycieli jows.pl: „Dzięki wzrokowi do człowieka
dociera przeciętnie aż 85 proc. informacji. Szczególnie dobrze zapamiętywane
są obrazy łatwe do nazwania. Im młodsi uczniowie, tym istotniejsze są
informacje obrazowe. Dlatego też, szczególnie w nauczaniu wczesnoszkolnym,
obowiązuje wizualna forma przekazywania informacji.” Nauka języków poprzez to, co widzimy ma bardzo dużą skuteczność. Jest często wykorzystywana nie tylko wśród najmłodszych, ale także kiedy uczą się dorośli.

Wszelkie pomoce wizualne – obrazki, plakaty, czy inne przedmioty, które możemy zaprezentować, są bardzo przydatne podczas nauki, także podczas nauki języków obcych.

To właśnie dzięki zmysłowi wzroku jesteśmy w stanie zdecydowanie więcej zapamiętać,
to dzięki niemu umiemy zachować w pamięci więcej informacji.

Na stronie interentowej portalu jows.pl możemy przeczytać: “Zgodnie z
hipotezą wieku krytycznego, w życiu człowieka istnieje pewien okres, w którym
jest on w stanie przyswoić język obcy w sposób naturalny, a jednocześnie może
nabyć rodowity model wymowy języka, który przyswaja. W. Penfield i
L. Roberts (1959:111) twierdzili, że przyswajanie języka obcego jest najbardziej
efektywne podczas pierwszych dziesięciu lat życia. Wtedy bowiem zostaje jeszcze
zachowana plastyczność mózgu, co oznacza, że poszczególne funkcje mózgu nie
są jeszcze całkowicie podporządkowane konkretnej półkuli.”. Mimo to, każdy wiek jest odpowiedni do rozwijania się i do zdobywania nowej wiedzy.

nauka języka
fot. pixabay.com

Na czym polega metoda wizualna

Nauka metodą wizualną sprawdza się w większości przypadków. Bardziej efektywne mogą się okazać jedynie kursy językowe, które odbywałyby się za granicą. Jest wiele technik wizualnych, wśród nich wyróżnić możemy te które są mniej lub bardziej skuteczne.
Te wymienione poniżej okazują się najlepsze i przynoszą najwięcej efektów:
metoda Leitnera, notatki wizualne, słownik obrazkowy.

  • metoda Leitnera

Metoda fiszek. Nauka tą metodą wykorzystuje dwa narzędzia:fiszki, czyli małe karteczki, które z jednej strony mają słowo, z drugiej zaś tłumaczenie w języku polskim oraz
kartotekę autodydaktyczną – pudełko z przegródkami oddzielającymi zdobytą już wiedzę, od tej którą dopiero przyswoimy. Najwięcej korzyści z tej metody będą miały osoby, które są wzrokowcami. Trzeba wspomnieć, że podczas nauki tą metodą uczniowie rozwijają inteligencję werbalną, czyli zdobywają łatwość formułowania wypowiedzi oraz umiejętność szybkiego doboru słów. Dzięki temu można również poszerzyć zasób słów, co na pewno przełoży się na efektywną powtórkę materiału.

  • notatki wizualne

Notatki zapisane i odpowiednio posegregowane bardzo dobrze wpływają na umiejętność zapamiętywania. Kiedy mamy kolorowe karteczki albo dobrze uwidocznione słówka,
to w bardzo łatwy sposób mózg dostaje informację na czym powinien się skupić.
Pamięć możemy doskonalić również, kiedy stosuje się symbole, to stymuluje różne obszary mózgu. Zapisywanie słówek w języku polskim ma zdecydowanie mniejszy wpływ na zapamiętywanie, niż rysowanie znaczeń tych słów na kartce. Nauka języka obcego przy użyciu notatek wizualnych na pewno będzie miała bardzo dobry wpływ na końcowe efekty.

  • słownik obrazkowy

Kluczowa jest znajomość słów i umiejętność poszerzania słownictwa. Jeśli chcemy skonstruować jakiekolwiek zdanie, to oczywiste jest, że musimy posiadać odpowiedni zasób słów. Przyswajanie słownictwa i metody, które sprawiają, że z coraz większą łatwością możemy zapamiętywać duże ilości słów, bardzo dobrze wpływają na naukę języków obcych. I tu pojawiają się słowniki obrazkowe. Metoda wizualna jest świetną alternatywą dla trudnego i męczącego wkuwania słówek. Tradycyjne metody nauki nie mają tak dobrych efektów jak nauka przy użyciu słowników obrazkowych. Ogromna ilość materiałów, które są dostępne w łatwy i przystępny sposób upraszcza edukację. Metoda obrazkowa wyróżnia się niezwykle wysoką skutecznością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here