oszczędzanie pieniędzy
fot. pixabay.com

Oszczędności na naszym koncie dają nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie musimy martwić się o przyszłość ani stresować, co się stanie jeśli stracimy pracę, ulegniemy wypadkowi lub wydarzy się jakiekolwiek zdarzenie losowe, którego niesteśmy w stanie przewidzieć, a które może wpłynąć na nasz budżet domowy

Często nadmian miesięcznych wydatków uniemożliwia kilkudniowy rodzinny wyjazd czy zakup drogiego sprzętu. W przypadku zakupów drogich przedmiotów mamy do dyspozycji system ratalny, który aktualnie oferują już nawet serwisy akucyjne. Niestety w przypadku wyjazdówm naprawy samochodu czy innych zdarzeń zwyczajnie musimy dysponować gotówką. Często zastanawiamy się, czy wziąć pożyczkę, w rzeczywistości okazuje się, że banki nie oferują nam korzystnych warunków, podobnie jak pożyczki pozabankowe.

Spis Treści

Jak oszczędzać pieniądze?

  • największe sumy pieniędzy przeznaczamy na żywność i jest to wydatek, z którego nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Możemy jednak zrezygnować z jedzenia posiłków na mieście i zredukować ilości marnowanego jedzenia. Planowanie posiłków na cały tydzień pozwoli nam w pełni wykorzystać posiadane w domu produkty, dzięki czemu nie ulegną przeterminowaniu ani zepsuciu się.
  • oszczędzanie pieniędzy zapewnia również korzystanie z aplikacji i gazetek promocyjnych. Istnieje wiele aplikacji i stron internetowych, które z wyprzedzeniem informują nas, w których sklepach odnaleźć będzie można promocje na konkretne produkty. Śledząc te informacje można wcześniej zaplanować, gdzie udamy się na zakupy lub jakie posiłki możemy przygotować opierając się o promocje na produkty spożywcze. Często są to produkty z krótkim terminem ważności, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by uwzględnić je w swoim jadłospisie na najbliższe dni.
  • Należy pamiętać, że zadaniem promocji jest wabienie klientów, a nie pomoc w oszczędzaniu. Przeglądając więc oferty promocyjne powinniśmy dobrze zastanowić się, czy produkty, które kuszą nas swoją ofertą rzeczywiście są nam potrzebne. Powinniśmy nauczyć się umiaru oraz selekcjonowania produktów naprawdę potrzenych, tych które mogą nam się przydać i tych, które skusiły nas swoją niską ceną.
  • oszczędzanie mogą nam zapewnić rónież lokalne serwisy aukcyjne lub grupy społecznościowe zero waste, w któych inni użytkownicy sprzedają lub nawet oddają za darmo ubrania lub inne przedmioty nadające się do użytku, ale z jakichś względów już im niepotrzene. Możemy nie tylko nabyć coś o wiele taniej, ale również strzedać rzeczy, które nam zalegają.
  • oszczędzać można również poprzez zarabianie, a właściwie znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Praca zdalna przez internet jest doskonałym tego przykładem. Warto przeglądać oferty pracy zdalnej w poszukiwaniu zleceń, które odpowiadają naszemu doświadczeniu, wiedzy bądź zainteresowaniom. Jeśli znamy języki obce mozemy szukać zleceń jako tłumacz itd.
jak oszczędzać
fot. pixabay.com

Praca zdalna drogą do wolności finansowej. 

Jeśli dysponujemy nadmiarem czasu i chcielibyśmy w jakiś sposób wesprzeć budżet domowy, warto aby zainteresowała nas praca zdalna. Jest to wygodna forma zarabiania nawet dla osób, które pracują na etacie, ponieważ praca przez internet często (choć nie zawsze np. wirtualna asystentka) pozwala nam na elastyczne godziny pracy.

Zarabianie przez internet stało się niezwykle modne i daje ogromne możliwości nie tylko osiągnięcia wolności finansowej, ale również samorozwoju. Możemy zarabiać jako: copywriter, social media manager, influencer. Możemy założyć własny sklep internetowy lub dowiedzieć się czym są programy partnerskie i afiliacja.

Najmniej zaagażowania, ale tez zapewniającym najmniejsze zarobki sposobem zarabiania przez internet jest wypełnianie ankiet i klikanie w reklamy. Metoda niezwykle popularna głównie z tego względu, że nie jest absorbująca i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani szczególnych umiejętności. I nie wpływa za bardzo na nasz work life balance.

Oszczędzanie pieniędzy nie jest proste przy niskim miesięcznym budżecie, jeśli jednak zaplanujemy odkładać co miesiąc pewną, nawet niewielką kwotę, po pewnym czasie docenimy zebraną sumę, zwłaszcza kiedy okaże się, że jest nam potrzebna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here