podcasty IT

Podcast to format, który od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Największą zaletą tego typu audycji jest ich łatwość konsumowania – można ich słuchać w aucie, leżąc na łóżku, czy podczas sprzątania. Dziś prezentujemy podcasty IT, których warto słuchać w 2020 roku.

Poniższa lista zawiera zarówno polskie jak i zagraniczne podcasty.

DevTalk

Pierwsza na liście propozycja kierowana jest do programistów. Programistów różnych języków – w odcinkach podcasta pojawiają się goście na co dzień piszący w różnych językach i działający w różnych obszarach biznesu.

Czy podcast może podobać się komuś oprócz programistów? Może – niektóre odcinki poruszają tematy dotyczące ogólnych zagadnień IT, a że są prowadzone w ciekawy sposób, powinny przypaść do gustu wszystkim entuzjastom nowoczesnych technologii.

https://devtalk.pl/

Porozmawiajmy o IT

Autorem podcastu jest Krzysztof Kempiński, który zajmuje się web developmentem, ale tematy, które pojawiają się na podcaście wykraczają daleko poza zagadnienia webowe.

Porozmawiajmy o IT śmiało można polecić każdej osobie, która interesuje się branżą IT i nowoczesnym biznesem. Coś ciekawego dla siebie znajdzie tu zarówno inżynier devops jak i project manager.

https://porozmawiajmyoit.pl/

Biznes w IT

To podcast o tworzeniu, rozwijaniu i prowadzeniu biznesu w IT o wielomilionowych przychodach. W audycji Piotra Buckiego – autora podcastu, który swoją drogą rozwinął świetnie działający software house – można posłuchać o tematach związanych pośrednio z IT – takich jak digital marketing czy HR w kontekście informatyki.

Na podcaście wysłuchamy niewielu tematów dotyczących kodowania. Ale warto tu zaglądać w myśl hasła: „nie samym kodem człowiek żyje”.

https://www.spreaker.com/show/biznes-w-it

Retrospektywa.com

Autorem podcastu jest Mateusz Kupilas – autor bloga JavaDevMatt. Kto czytał jego bloga, ten wie, że Mateusz porusza bardzo różne tematy – ciekawe tak dla juniorów, jak i dla doświadczonych programistów.

Podcast tak jak blog, adresowany jest do szerokiego grona osób zajmujących się na co dzień kodem. Jedna z ciekawszych propozycji w polskim internecie.

https://www.retrospektywa.com/

Ostra Piła

W chwili odpoczynku od kodowania, programiści słuchając Ostrej Piły, mogą spojrzeć na branżę z różnych perspektyw. Tutaj wszystkiego po trochu: od rekrutacji, przez zarządzanie projektami, kodowanie, po samorozwój.

Ostra Piła to wg nas najlepsze źródło, aby posłuchać o różnych obliczach branży programistycznej. A tak naprawdę nie tylko programistycznej, bo często poruszane są zagadnienia na temat nowoczesnego biznesu.

https://ostrapila.pl/

DevSession

Wybierając podcasty IT, których warto słuchać w 2020 roku, nie sposób nie wymienić audycji prowadzonych przez Grzegorza Kotfisa.

Autor podcasta, pasjonat języka .NET – dzieli się swoimi przemyśleniami na temat programowania. Tak jak kilku wyżej opisanych autorów, Grzegorz w podcastach porusza tematy szeroko związane z programowaniem. Oprócz niego, w audycji występują inni deweloperzy, co urozmaica zestaw tematycznych audycji.

https://devsession.pl/

Just4Fun

Osoby zajmujące się front-endem mogą znaleźć wiele inspiracji słuchając Just4Fun. Sami autorzy przyznają, że podcast skupią się głównie wokół front-endu, ale tak naprawdę wykracza często poza sam front. Tu również pojawia się wiele znanych nazwisk ze świata lokalnego IT.

https://just4fun.io/

Sprawny programista

Podcast prowadzony przez Tomka Wolińskiego – skierowany jest do programistów na różnym etapie kariery. Ale autor podkreśla, że pomaga wejść do świata IT osobom z zewnątrz. Wiele tematów dotyczy początków koderskiej kariery. Każdy junior powinien tu zajrzeć.

https://stormit.pl/sprawny-programista-intro/

Fullstack Radio

FR to propozycja dla software developerów. W audycjach dominują tematy dotyczące bibliotek Javascript – i ich wszechstronnego zastosowania. Ciekawym elementem audycji są case study, np. Jak stworzyć aplikacje w tydzień? Autorzy podcastu omawiają najczęstsze błędy, które utrudniają terminowe kończenie projektów. Podcast pomaga developerom w szeroko pojmowanym rozwoju.

http://www.fullstackradio.com/

RunAs Radio

Anglojęzyczna audycja – RunAs Radio jest cotygodniowym podcastem, w którym można posłuchać o dosłownie każdym obszarze IT. Ta różnorodność wynika z bogatego doświadczenia autora podcastu – Richarda Campbella. Jak on sam twierdzi – pracował w każdym dziale IT: od produkcji sprzętu, przez dział sprzedaży, po programowanie. Stąd na podcaście usłyszymy o programowaniu, hardwarze, sztucznej inteligencji, czy Internet of Thing.

http://runasradio.com/

Developer on Fire

Kolejna anglojęzyczna propozycja. Tagline podcastu brzmi – Inspiring software developers tell their stories -co jest prawdą, bo w każdym odcinku któryś z zaproszonych programistów opowiada o swoich doświadczeniach na temat różnych obszarów programistycznej codzienności.

https://developeronfire.com/

Software engineering Radio

Kolejna propozycja dla software developerów. Autorzy podkreślają, że audycje mają być źródłem wiedzy merytorycznej – nie jak w przypadku wcześniej wspominanych podcastów – audycją, w której luźno rozmawia się na różne tematy związane z kodowaniem.

Podcast ukazuje się co 10 dni, ale regularnie, więc warto go subskrybować. Tematycznie – odcinki stanowią tutorial jakiegoś problemu lub są wywiadem z którymś z popularnych deweloperów.

https://player.fm/series/software-engineering-radio

Stack Overflow

Pisanie czego dotyczy ten podcast jest zbędne. Tej pozycji nie mogło zabraknąć w zestawieniu „Podcasty IT, których warto słuchać w 2020 roku”. Są tu poruszane ciekawe zagadnienia dotyczące programowania widziane z różnych perspektyw. To co ważne, podcast ukazuje się regularnie co tydzień.

https://stackoverflow.blog/podcast/

Risky Business

Ostatnia propozycja na liście to podcast o cyberbezpieczeństwie. Każdy, bez względu na specjalizację powinien tu czasem zerknąć. Oprócz tematów typowo dla inżynierów ds. cyberbezpieczeństwa, często są poruszane zagadnienia, które mogą zainteresować każdego, kto jest związany z IT.

https://risky.biz/

Escola Mobile

Biznes masz w kieszeni ! Jest to podcast o biznesie mobile. Autorzy podcastu chcą inspirować, pomagać w zrozumieniu biznesu mobile i dzielić się wiedzą. Zachęcamy do posłuchania każdego, a w szczególności tych, którzy interesuje się wymyślaniem i projektowaniem aplikacji, przez programowanie i sprzedaż.

https://escolamobile.podbean.com/

Lista podcastów mogłaby być znacznie dłuższa, ale skupiliśmy się na tych, które tematycznie obejmują szeroki zakres zagadnień i są źródłem wartościowej wiedzy serwowanej przez ekspertów. Każdy z powyższej listy jest z pewnością wart uwagi.

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.