Praca w domu przez internet
fot. pixabay.com

Praca zdalna w domu choć jest niezwykle wygodna oraz zapewnia zarówno oszczędzanie pieniędzy, jak i czasu, niestety ma pewną wadę. Nie jest przeznaczona dla każdego. Jak to możliwe? Otóż, by praca zdalna była równie efektywna i sprawna, jak praca w biurze, musimy posiadać odpowiednie cechy i umiejętności. Należą do nich m.in. świadomość jak zarządzać czasem, mobilizacja, umiejętność organizacji pracy, work life balance. 

Ostatnie miesiące izolacji związanej z pandemią spowodowały, że wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną lub hybrydową. O ile praca na etacie w systemie zdalnym zmusza nas do rzetelnego realizowania swoich zadań, tak w przypadku samozatrudnienia sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ sami sobie jesteśmy szefem i nie mamy nad sobą osoby, która mogłaby wywierać na nas presję czasu, poczucia obowiązku czy mobilizacji. Z tego też względu czasami bardzo często poddajemy się rutynie i prokrastynacji. Jak więc temu zapobiec?

Spis Treści

Jak dbać o motywację do pracy?

  • metoda nagród i kar. Docenianie i nagradzanie ma bardzo duży wpływ na motywację. Warto również stosować je na sobie. Wyznaczanie sobie nagród za zrealizowanie zadania lub wypełnienie wszystkich zaplanowanych działań w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca zachęca i mobilizuje, by zawalczyć o tę nagrodę. Z kolei system kar za niewywiązanie się wobec siebie z założeń obudzi w nas poczucie obowiązku.
  • zarządzanie czasem – właściwe i przemyślane rozłożenie obowiązków w czasie może zapobiec znudzeniu, przepracowaniu, rutynie i spadku motywacji. Sami również doskonale wiemy, o jakich godzinach jesteśmy najwydajniejsi, o której najlepiej podjąć się pracy kreatywnej, wymagającej od nas jasności umysłu, a którym (np. odpowiadaniu na maile) może poświęcić uwagę np. późnym wieczorem.
  • zarządzanie projektami – planując pracę należy uwzględnić priorytetowość zadań, oczywiście w pierwszej kolejności musimy skupić się na tych najważniejszych i tych, którym niewiele brakuje do ukończenia. Świadomość ukończonych projektów wpływa na nasze samopoczucie, motywacje, a także pozwala zrobić porządek pomiędzy zadaniami i sprawić, że będzie ich mniej, dzięki czemu nie będziemy czuli się obarczeni zbyt dużą ilością pracy.
  • metoda przeplatania – największą motywacją dla nas jest wykonywanie pracy, którą lubimy, jednak nawet pracując w zawodzie, który jest spełnieniem naszych marzeń, trafiają się zadania, które nas zniechęcają, nie należą do przyjemnych i zawsze odkładamy je na ostatnią chwilę, przez co często się nawarstwiają i jeszcze bardziej działają na nas demotywująco. Jeśli pomiędzy obowiązki, które sprawiają nam przyjemność wpleciemy zadania, których nie lubimy, ale poświęcimy im nieco mniej czasu zachowamy płynność pracy i szybko powracając do tego, co sprawia nam frajdę nie odczujemy spadku energii wykonując, to co tę energię nam zazwyczaj zabiera.
Praca w domu
fot. pixabay.com

Praca zdalna a motywacja

Trudno znaleźć jedną receptę na podniesienie motywacji przy pracy zdalnej, zwłaszcza kiedy dotyczy ona ta szerokiego wachlarza zawodów, obowiązków i zajęć, a my między sobą różnimy się cechami charakterów, stosunkiem do pracy i poziomem zaangażowania w nią. Bowiem zupełnie inaczej wygląda nasza motywacja, kiedy praca zdalna jest tylko dodatkowym zajęciem wspierającym budżet domowy, a inaczej, kiedy od tempa jej wykonania uzależniony jest termin otrzymania wynagrodzenia, który stanowi jedyne źródło dochodu.

Inaczej wygląda również sytuacja w przypadku zadań, które wymagają rutynowych działań np. tłumacz, wirtualna asystentka czy native speaker, a inaczej, kiedy związane są głównie z kreatywnym myśleniem, jak np. influencercopywriter, trener biznesu, life coachsocial media manager. By zadbać o motywację w przypadku pracy kreatywnej warto zadbać o odpowiednie warunki do pracy, właściwe nastawienie i przygotowanie. Nasz umysł nie powinien być zmącony troskami oraz innymi myślami niż sama praca. Pomieszczenie, w którym pracujemy powinno być pozbawione jaskrawych barw i nadmiernych dodatków, by uniknąć rozpraszania. Przed pracą należy je dokładnie przewietrzyć. Powinniśmy pracować w ciszy lub przy cichej muzyce relaksacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here