praca zdalna
fot. pixabay.com

Możliwość wykonywania pracy bez konieczności wychodzenia z domu może wydawać się dla wielu spełnieniem marzeń. Ale czy na pewno tak jest? Jakie są zalety pracy zdalnej, jakie wady i czy taka forma zarabiania jest przeznaczona dla każdego?

By rozpatrywać, czy praca zdalna jest przeznaczona dla każdego, warto najpierw dowiedzieć się na czym ona polega i jakie cechy należy posiadać, by móc w pełni realizować jej założenia.

Spis Treści

Praca zdalna – co to jest?

Praca zdalna to szereg działań zarobkowych wykonywanych poza miejscem zatrudnienia. Z reguły jest to praca w domu przez internet, polegająca na wykonywaniu obowiązków zdalnie. Praca zdalna w domu możliwa jest w przypadku zawodów, które wiążą się z działaniami wykonywanymi elektronicznie. Może to być praca na etacie z możliwością wykonywania jej poza biurem lub praca jako freelancer (ang. wolny strzelec) czyli na własnych zasadach i na własny rachunek. Najczęściej wykonywanymi zawodami w pracy zdalnej są: copywriter, social media manager, wirtualna asystentka, specjalista SEO. Może to być również life coach, trener biznesu, native speaker, influencer, tłumacz i wiele innych.

W dobie internetu często podejmujemy się również współpracy z wieloma firmami, które wykonują swoje usługi online. Są to np. agencje PR, graficy, programiści, lektorzy języków obcych. Dokonujemy zamówień online odwiedzając sklepy internetowe. Często w ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze i swój czas, który musielibyśmy przeznaczyć na poszukiwanie firmy świadczącej dane usługi w naszym mieście.

praca zdalna co to jest

Praca zdalna – zalety

  • możliwość zarabiania bez konieczności wychodzenia z domu. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku młodych mam przebywających na urlopie wychowawczym czy macierzyńskim, osób niezdolnych do samodzielnego przemieszczania się lub opiekujących się osobami schorowanymi, starszymi lub dziećmi.
  • oszczędność czasu i pieniędzy. Praca zdalna pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które każdego dnia pochłania dojazd do miejsca zatrudnienia. W miesięcznym zestawieniu okazuje się, że można zaoszczędzić minimum 20 godzin na dojazdach (w zależności od odległości między domem a biurem) i kilkaset złotych na paliwie lub innych środkach komunikacji.
  • możliwość uzyskania dodatkowego źródła dochodu. Praca zdalna stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują na etacie, ale chcą wesprzeć swój budżet domowy. Mogą więc podejmować się zleceń, które mogą być wykonywane wieczorami i nie będą kolidowały z innymi obowiązkami. Jest to np. wykonywanie projektów graficznych, pisanie artykułów, robienie tłumaczeń itp.

Praca zdalna – wady

  • praca zdalna wymaga posiadania niezbędnych cech i umiejętności. Należy wiedzieć jak zarządzać czasem, umieć zwalczać prokrastynację, organizować pracę i warunki jej sprzyjające.
  • praca w zespole stanowi dla wielu element motywacyjny. Pracując w domu spada wydajność, mobilizacja i efektywność. Ograniczona możliwość skonfrontowania z innymi pracownikami swoich pomysłów utrudnia wyciąganie właściwych wniosków.
  • nie zostają zaspokojone nasze potrzeby społeczne, zwłaszcza potrzeba funkcjonowania w grupach społecznych, nad czym ubolewają najbardziej ekstrawertycy i nie potrafią odnaleźć się zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy praca zdalna nie tyle stała się przywilejem, a obowiązkiem w wielu branżach, które dotkliwie odczuły skutki pandemii.

Podsumowanie

Osobę decydującą się na pracę przez internet musi cechować odpowiedzialność, terminowość, sumienność oraz rzetelność. Ponadto, taka osoba powinna wiedzieć, czym jest przedsiębiorczość i jak organizować czas pracy zgodnie z koncepcją work life balance.

Oferty pracy zdalnej można znaleźć na serwisach z ogłoszeniami dotyczącymi zleceń przez internet. W poszukiwaniach takich zleceń przydatne okazują się również social media, które zrzeszają w grupach tematycznych zarówno zleceniodawców, jak i wykonawców i dają możliwość podjęcia pracy niemalże od zaraz. Pracy zdalnej może podjąć się każdy, kto wie, czym jest właściwe zarządzanie czasem, posiada odpowiednie umiejętności i cechy niezbędne do realizacji zleceń na najwyższym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here