Praca zdalna w domu
fot. pixabay.com

Praca zdalna przez internet jest marzeniem wielu osób, bowiem wydawać by się mogło, że jest to praca idealna, ponieważ można pracować bez konieczności wychodzenia z domu, z przysłowiowej kanapy. Cóż, dla niektórych faktycznie jest to praca marzeń, by jednak tak uważać trzeba posiadać odpowiednie cechy, a przede wszystkim umieć walczyć z prokrastynacją. Czym zatem jest prokrastynacja? I czemu tak ciężko z nią walczyć podczas pracy zdalnej?

Co to jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to odkładanie na później, odwlekanie i ociąganie się. Dotyczy zarówno obowiązków, których musimy dopełnić, jak i problemów, z którymi powinniśmy się zmierzyć. Osoba, która nie potrafi zwalczyć prokrastynacji, ma zaburzone zarządzanie czasem i nie potrafi odnaleźć się w koncepcji work life balance, która w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna i pozwala zachować optymalną równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, niezależnie od tego, czy nasz budżet domowy zasila etat czy praca zdalna na własny rachunek.

W przypadku samozatrudnienia i pracy zdalnej bardzo łatwo o prokrastynację, ponieważ sami jesteśmy dla siebie szefem, nikt nie patrzy nam na ręce i nie mamy sztywno określonych godzin pracy. Wciąż może nam się wydawać, że na wszystko mamy jeszcze czas i na pewno ze wszystkim uporamy się przed deadlinem, w związku z czym nierzadko marnotrawimy większość czasu, po to by nerwowo i niedbale wykonywać zlecenie na ostatnią chwilę. Pewnie wielu z nas niejednokrotnie tego doświadczyło.

Praca zdalna a zarządzanie czasem

Osoba decydująca się na pracę zdalną powinna wiedzieć, jak zarządzać czasem, wiedzieć na czym polega przedsiębiorczość i umieć selekcjonować oferty pracy zdalnej. Przede wszystkim powinniśmy przyjmować tyle zleceń, ilu jesteśmy w stanie podołać w danym czasie. Należy więc realnie oszacować swoje możliwości. Oczywiście wszystko uzależnione jest od wykonywanego zdalnie zawodu. Praca, którą wykonuje social media manager nie powinna być porównywana do ilości zadań, jakie musi wykonać np. trener biznesu, grafik, programista czy copywriter. Inny zakres obowiązków, a tym samym inny zakres czasu, jaki musi im poświęcić będzie miała również wirtualna asystentka, native speaker, life coach czy tłumacz.

Warto również uwzględnić, że o ile wiele zadań można wykonywać późną nocą, tak np. w przypadku social media marketingu czy influencer marketingu większość działań musi być podejmowana, kiedy media społecznościowe gromadzą najwięcej ludzi, co wpływa na zasięgi i widoczność publikowanych treści. Z kolei dla przykładu copywriter czy programista bez problemu mogą oddać się pracy późnymi wieczorami i kończyć ją skoro świt, zwłaszcza kiedy tworzą sklep internetowy, który dopiero będzie wchodził na rynek.

prokrastynacja
fot. pixabay.com

Jak zwalczać prokrastynację?

Jest to niezwykle trudne zadanie, zwłaszcza kiedy brakuje nam motywacji i determinacji. Jednak najlepszym sposobem jest wyznaczanie sobie nagród za wykonanie zadania, co podświadomie wpłynie na to, że będziemy chcieli jak najszybciej ukończyć pracę.

Dodatkowo, warto również zlecenia dzielić na drobniejsze etapy i wyznaczać mniejsze deadliny, wyznaczające ukończenie kolejnych etapów pracy. Wówczas, naszą motywacją będzie świadomość, jak szybko realizujemy kolejne cele i jak przybliża nas to do całkowitego ukończenia zlecenia.

Tak naprawdę, jest to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ na prokrastynację wpływa bardzo wiele czynników, niektóre z nich mogą mieć podłoże psychologiczne, a inne są wynikiem zwykłego lenistwa i braku dojrzałości. Najważniejszym krokiem jest jednak dostrzeżenie problemu i zrobienie pierwszych kroków, w celu jego eliminacji. Wówczas zapewne uda nam się wypracować swój własny indywidualny sposób mobilizacji i osiągania wyznaczonego celu (oraz realizowania zlecenia) w terminie.

Podsumowanie

Praca zdalna wymaga dobrej organizacji czasu, samodyscypliny, umiejętności przywoływania się do porządku (bo któż inny miał by to zrobić za nas?). Wymaga również regularności i konsekwencji. Należy jednak pamiętać, by nie popadać w skrajności i poświęcać pracy zbyt wiele czasu, naruszając work life balance i sprawiając, że przez nasz pracoholizm ucierpi nasze życie prywatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here