Social media manager
fot. pixabay.com

Rozwój marketingu internetowego sprawił, że coraz więcej działań odbywa się w sieci. Nie tylko my jako użytkownicy mamy coraz więcej możliwości, również marki korzystają z coraz to doskonalszych metod docierania do klientów i zwiększania sprzedaży. Owe metody, by mogły przynosić oczekiwane rezultaty, wymagają właściwej wiedzy, umiejętności i poświęcenia im odpowiedniej ilości czasu. 

W związku z powyższym pieczę nad nimi sprawować muszą osoby, posiadające konkretną wiedzę. W ten sposób są tworzone zawody, o których jeszcze niedawno nikt nie słyszał, a na które współcześnie jest ogromne zapotrzebowanie. Do takich zawodów można zaliczyć m.in. trenera biznesu, life coacha, wirtualną asystentkę, specjalistę ds. SEO czy social media managera.

Spis Treści

Na czym polega praca social media managera?

Social media manager, a inaczej specjalista ds. social media lub social media ninja to osoba, której praca polega na zarządzaniu kanałami społecznościowymi marki lub marek, budowaniu zaangażowanej społeczności oraz kreowaniu i wzmacnianiu jej wizerunku.

Social media manager odpowieda za komunikację pomiędzy marką a odbiorcami, czyli potencjalnymi klientami przy użyciu wszelkich dostępnych mediów społecznościowych. Zawód ten wymaga umiejętności zarządzania czasem oraz projektami oraz wiedzy z zakresu video marketingu, influencer marketingu, znajomości elementów obsługi klienta. Często przydaje się również copywriting oraz znajomość języków obcych. Ta ostatnia umiejętność zapewnia oszczędzanie pieniędzy i czasu, ponieważ nie jest konieczne szukanie tłumacza.

Wbrew pozorom praca social media managera nie polega wyłącznie na publikowaniu postów w mediach społecznościowych. Osoba na tym stanowisku musi przygotować całą strategię, by spójnie i płynnie była widoczna obecność w social mediach danej marki. Potrzebna więc jest tu wiedza o potrzebach, które zaspokaja dana marka, o jej potencjalnych klientach, ich zachowaniu czy sposobie działania.

Jakie cechy powinien posiadać social media manager

Social media manager powinien być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży. Powinien śledzić nieustannie rozwijające się media społecznościowe. Powinien wykazywać się kreatywnością, przedsiębiorczością, komunikatywnością i otwartością. Osoba na tym stanowisku, musi wiedzieć, jak zarządzać czasem.

Social media manager powinien skutecznie i sprawnie umieć reagować na wypowiedzi na temat marki w komentarzach, udzielać wyczerpujących odpowiedzi, być przygotowany i odporny na sytuacje stresowe, nie ulegać emocjom. Udzielając odpowiedzi na komentarze powinien zachować spokój i klasę, nie dać się sprowokować i nie wdawać się w dyskusje.

media społecznościowe
fot. pixabay.com

Czy każdy nadaje się na stanowisko social media managera?

Często kanałami społecznościowymi marek zajmują się agencje PR. Zdarza się, że dla wielu jest to praca w domu przez internet. Dość często obowiązkami social media managera w ramach wsparcia budżetu domowego zajmują się freelancerzy czy influencerzy. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jest to pełnoetatowa praca, która wymaga szybkich reakcji, a tym samym czujności i dyspozycyjności.

Można przeglądać oferty pracy zdalnej w zawodzie social media managera, jednak należy pamiętać, że praca w tym zawodzie zobowiązuje, zatem należy samemu mieć nienaganne profile w mediach społecznościowych. Nie może być tak, że szewc bez butów chodzi. Media społecznościowe przyszłego social media managera są jego wizytówką.

Osobom z ukończonymi studiami na kierunkach: dziennikarstwo, marketing, socjologia czy informatyka, na pewno łatwiej uzyskać pracę w zawodzie social media managera jednak nie jest to warunek decydujący. Największe znaczenie ma doświadczenie i skuteczność w działaniu. Jeżeli z powodzeniem prowadzimy blog, fanpage czy profil w mediach typu Instagram, Twitter, LinkedIn, Facebook, mamy duże szanse otrzymania oferty współpracy.

Praca w zawodzie social media managera przeznaczona jest dla osób zdyscyplinowanych i ambitnych. W przypadku osób, którym brakuje tych cech, praca zdalna w domu może niestety nie przypaść do gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here