Są pytania, na które ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Kwestia ‚czy studia informatyczne są potrzebne przyszłemu programiście’ – właśnie do takich należy. To temat poruszany niezwykle często na forach i grupach związanych ze środowiskiem IT. Ciekawe dane możemy znaleźć także w wynikach uznanej w środowisku IT ankiety Stack Overflow Developer Survey 2017[1], którą wypełniło 64 tysiące programistów. Respondenci udzielali odpowiedzi m.in. na pytanie „Czy studia są ważne?”. Okazało się, że 32% z nich uważa, że studia nie są potrzebne, a 41% twierdzi, że są ważne albo bardzo ważne. Do myślenia daje również fakt, że 76,5% ankietowanych posiada wykształcenie co najmniej licencjackie. No cóż… Choć nie jesteśmy w stanie postawić za nikogo w tym temacie kropki nad „i”, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, z którego dowiesz się m.in. czy informatyka jest popularnym kierunkiem studiów, co zyskasz zostając żakiem, a co możesz stracić i jak wiele kobiet wybiera kierunki techniczne. Być może to – chociaż w niewielkim stopniu – pomoże Ci podjąć decyzję.

Studiowanie w liczbach

Studia to temat rzeka. O ich przydatności napisało wielu – tych spełnionych absolwentów, ale też tych, którzy spróbowali i uważają je za stratę czasu. Nie brakuje również wypowiedzi osób, które nigdy nie myślały o studiach i od początku skupiały się na pracy. Jedno jest pewne – to, że na jednym wydziale zajęcia były prowadzone w nieciekawy sposób i nie wniosły nic szczególnego w życie studenta, nie oznacza, że należy je odradzać. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego [2] wynika, że w roku akademickim 2017/18 na polskich uczelniach rozpoczęło naukę niemal 430 tys. studentów. Największą popularnością cieszyła się informatyka, którą chciało studiować aż 42 tysiące osób. Do najbardziej obleganych kierunków należały bioinformatyka (10,3 kandydatów na jedno miejsce), informatyka w biznesie (6,3) oraz geoinformatyka (5,8). W ubiegłym roku akademickim, informatyka również znajdowała się na pierwszym miejscu.
Spośród uczelni publicznych, największa liczba osób chciała studiować w murach Politechniki Warszawskiej – ponad 47 tysięcy kandydatów (dotyczy liczby zgłoszeń na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie). Z kolei spośród uniwersytetów najwięcej zgłoszeń złożonych zostało do Uniwersytetu Warszawskiego (43,5 tysiąca osób) oraz Jagiellońskiego (33,6 tysiące osób). Wybór uczelni to także ważny krok w przyszłość. To już postawienie na pewną „wersję” informatyki. Studia na uczelniach technicznych poza programowaniem oferują styczność z wieloma przedmiotami technicznymi (np. elektronika). Z kolei Uniwersytet to więcej logiki i matematyki.

Pozostając przy konkretnych danych, warto sięgnąć do raportu „Kobiety na politechnikach 2018″ [3], przygotowywanego od ośmiu lat przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki!”. Wynika z niego, że w roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych! Na tych kierunkach pojawiło się 12% więcej kobiet niż rok wcześniej, to o ponad tysiąc studentek więcej w skali Polski. Płeć żeńska stanowi obecnie 14,3% wszystkich studentów kierunków IT. Autorzy raportu w komunikacie przesłanym do PAP tłumaczą, że m.in. „Jest to efekt zwiększającej się świadomości atrakcyjności kształcenia na kierunkach informatycznych, jak również działań promocyjnych skierowanych do kobiet, w celu zainteresowania ich obszarem edukacji informatycznej”.

Czy studia informatyczne zapewnią pracę?

Zakładanie takiej tezy i oczekiwanie, że znajdzie ona odzwierciedlenie w rzeczywistości to jak przekonanie, że zdanie egzaminu na prawo jazdy czyni z kogoś świetnego, wprawionego kierowcę. Jak to wygląda w praktyce? Daje nam to „licencję” i odpowiednie przygotowanie, sęk tkwi w tym, czy będziemy doskonalić nabyte umiejętności.

Wiele osób decyduje się na studia, inni rezygnują, a mimo to osiągają zawodowy sukces. Liczą się zarówno umiejętności, jak i wiedza. Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie połączenie. Należy jednak pamiętać, że nadal są firmy i stanowiska, gdzie ukończenie studiów jest warunkiem koniecznym. Nadal są pracodawcy, którzy studia wyższe traktują jako kryterium ‚must have’. Wykształcenie może szczególnie przydać się w przypadku pierwszej pracy.

Zwolenników studiowania skusić może również wizja wyższego wynagrodzenia. Według analiz serwisu zarobki.pracuj.pl [4] praca w sektorze IT to gwarant najwyższej pensji dla osób świeżo po studiach, nawet z niewielkim doświadczeniem. Absolwenci informatyki nie mają też większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia w swoim zawodzie, a i szansa na podwyżki w ciągu kilku pierwszych lat pracy jest całkiem duża. Według badania, osoby związane z branżą IT, pracujący w tym sektorze mniej niż trzy lata zarabiają przeciętnie 5250 złotych (mediana) – najwięcej z początkujących przedstawicieli wszystkich zawodów. W grupie pracowników zarabiających powyżej 4 000 brutto na start znaleźli się także absolwenci takich kierunków jak: informatyka i ekonometria, elektronika i telekomunikacja, automatyka i robotyka.

Co możesz zyskać studiując?

Bezsprzecznie studia informatyczne zapewniają styczność z różnorodnością zagadnień, które mogą się przydać w pracy programisty w przyszłości. Studenci mają możliwość próbowania wielu kierunków rozwoju, a później wybrać, w którym chcą dalej podążać. To możliwość poznania podstaw języków programowania, technologii, wiedza o bazach danych, zgłębianie tematu w przypadku projektów i prac zaliczeniowych – takiego wachlarza możliwości ciężko szukać w pracy lub kształcąc się samemu. Oczywiście najczęściej są to podstawy, a nie wiedza zaawansowana. Jednak zazwyczaj taka wiedza pozwala już określić np. z jakim językiem programowania się nie polubimy.
O ile certyfikaty można nabyć w drodze własnego rozwoju, o tyle analitycznego myślenia ciężko nauczyć się samodzielnie. Szereg zadań i ćwiczeń wykonywanych na co dzień w toku studiów rozwija umysł pod odpowiednim kątem, pomaga szybciej przyswajać nowo nabytą wiedzę i przede wszystkim buduje solidne fundamenty w postaci teoretycznych zagadnień. Wiele z nich, z pozoru błahych, może przydać się w przyszłości, kiedy trzeba będzie powiązać ze sobą pewne elementy i stworzyć coś innowacyjnego, wychodząc poza dotychczas utarte schematy.
Zaletą studiów jest też fakt, iż mobilizują do działania. Wiele osób, które decyduje się na naukę w domu może mieć problem z samoorganizacją i motywacją do poszerzania swojej wiedzy. Uczęszczanie regularnie na zajęcia poniekąd „zmusza” do systematycznej nauki i oddawania w terminie prac.
Studia to także szansa na wykazanie się. Im lepsi są kandydaci, tym większa szansa na ich wybicie się i na to, że zostaną zauważeni przez poważnych zleceniodawców. Wiele uczelni nawiązuje współpracę z dużymi firmami, co umożliwia najlepszym dostanie się na staż, czy odbycie praktyk w miejscu, w którym mogą zdobyć bogate doświadczenie, a z czasem może i uzyskać zatrudnienie.
Według danych zawartych w raporcie Fundacji Pro Progressio [5] współpraca biznesu z nauką opiera się najczęściej na: organizowaniu konferencji, stażach, doradztwie i konsultacjach przy tworzeniu programów studiów praktyk, opiece nad kołami naukowymi, spotkaniach studentów z pracodawcami, wyposażaniu laboratoriów w sprzęt i oprogramowanie, współdziałaniu w zakresie uzgadniania tematów prac badawczych. Z największą liczbą uczelni współpracują takie firmy jak Microsoft, Cisco, IBM i Oracle. Firmy wspierają studentów również w ramach tzw. Akademii, targów pracy i programów ambasadorskich.

Sieć kontaktów

W przypadku nawiązywania znajomości w obrębie branży IT, studia zdecydowanie otwierają wiele dróg. Realizacja programu studiów to poznawanie inspirujących ludzi z branży, jak również codzienny kontakt z kolegami z roku, którzy powoli ukierunkowując się, zaczynają specjalizować się w odmiennych dziedzinach. To zatem także wymiana doświadczeń, wiedzy, obserwacji. Wszystko to nakręca do dalszego działania i zachęca do ciągłego rozwoju.

Wiele osób dzięki studiom znalazło pierwszą pracę, ponieważ zostali zauważeni, odbywali staż w odpowiednim miejscu, założyli start-up ze znajomymi, kolega polecił ich w miejscu, w którym już pracował. Możliwości jest mnóstwo, a polecanie się nawzajem w branży IT jest mile widziane. Firmy tworzą nawet specjalne programy rekrutujące i płacą swoim pracownikom niemałe pieniądze za rekomendację znajomych.

Studenci biorą też udział w wielu ciekawych inicjatywach, targach pracy, konferencjach, konkursach. Każda z tych inicjatyw to doskonała możliwość na poznanie specjalistów i osób, które w IT uchodzą za prawdziwe „perełki” i mentorów. Niesamowitą szansą na poszerzenie sieci kontaktów są także wymiany studenckie. Wyjazdy pozwalają poznać inną kulturę, nowe sposoby podejścia do pracy, inne style zarządzania, nowe technologie i sprzęt. To wszystko może się później przydać do pracy w międzynarodowej korporacji, gdzie ma się styczność z ludźmi z całego świata.

Żyłka programisty w praktyce

Przeciwnicy studiów informatycznych jako główny argument podają możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia. Nie można zaprzeczyć, że studia wiążą się nie tylko ze zobowiązaniami w postaci oddawania na czas projektów, prac, podsyłania rozwiązań, zdawania egzaminów, ale także z obecnością na zajęciach. W skali 5-letnich studiów jest to rzeczywiście sporo godzin i czasu spędzonego zarówno na nauce w domowym zaciszu, jak i na uczelni.

Programiści – praktycy, którzy na studia się nie wybrali, z jednej strony mają poczucie, że było im trudno, bo żeby dorównać informatycznym absolwentom, do wszystkiego musieli dojść sami, z drugiej – mają nierzadko poczucie zaoszczędzonego czasu. Wielu z nich jest przekonana, że nie nabyłaby tylu umiejętności praktycznych, będąc na studiach z uwagi na to, że najzwyczajniej w świecie doba wydałaby się na te wszystkie działania za krótka. Tymczasem biorąc prywatne projekty, ucząc się na własnych błędach, powoli uczyli się pracy z pierwszymi klientami i mieli realną styczność z zadaniami, które w przyszłości mieli wykonywać. Dzięki temu mieli też szansę przekonać się na własnej skórze, czy to co zaplanowali robić w życiu, rzeczywiście przyniesie im satysfakcję.

Czy warto studiować? Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Możesz szukać podpowiedzi na forach, pytać znajomych, ale zawsze warto kierować się własnym rozumem i podejść z dystansem do wszelkich rad. Studia otwierają wiele drzwi i dają mnóstwo możliwości. Jednoczesne podjęcie pracy lub stażu to z kolei szansa na zdobycie umiejętności praktycznych.

A jakie jest Wasze zdanie na temat studiów informatycznych – warto czy nie warto?

[1] insights.stackoverflow.com/survey/2017

[2] nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/znamy-wyniki-rekrutacji-na-studia-w-roku-2017-18.html

[3] naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28598%2Craport-coraz-wiecej-studentek-informatyki-na-polskich-uczelniach.html

[4] media.pracuj.pl/16026-po-jakich-studiach-zarabiamy-najlepiej-raport-zarobki-pracuj-pl

[5] proprogressio.pl/pl/fundacja/badania-i-raporty.html

IT-Leaders.pl – to platforma rekrutacyjna dla sektora IT, która odwraca tradycyjne role: Kandydat – Rekruter. Szybki sposób kojarzenia kandydatów z pracodawcami i z góry znane oczekiwania finansowe sprawiają, że strony nie tracą czasu na rozmowy z niedopasowanymi firmami czy kandydatami.
Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.
Zmieniamy zasady gry. To Ty wybierasz pracodawcę!
www.it-leaders.pl

 

 

 

 

 

Comments (1)

  1. Żyjemy w czasach kiedy studia są konieczne.
    A wszelakiego rodzaju umiejętności są nabywane przez kursy i samodzielną pracę 😉

Comments are closed.