Trener biznesu
fot. pixabay.com

Trener biznesu to osoba posiadająca kwalifikacje w danej branży. Jego zadaniem jest kształtowanie i rozwijanie kompetecji miękkich wśród uczestników szkolenia. Mowa o takich umiejętnościach jak techniki negocjacji, techniki sprzedaży, zarządzanie czasem, metodyki zarządzania projektami. W zależności od swojej specjalizacji taki trener uczy kwalifikacji zawodowych: sprzedażowych, marketingowych, finansowych, jak również takich umiejętności jak pewność siebie, przedsiębiorczość, pracowitość, kreatywność, odporność na stres czy jak zarządzać czasem.

W Polsce jeszcze nie każdy słyszał o zawodzie trenera biznesu, bowiem pojawił się niespałna dwadzieścia lat temu i choć cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jego popularność wciąż rośnie, to osoby niezainteresowane branżą nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę zajmuje się trener biznesu i jak można nim zostać?

Spis Treści

Jak zostać trenerem biznesu?

Oczywiście mogłoby się wydawać, że trenerem biznesu, podobnie jak life coachem, może zostać każdy, komu tylko urodzi się w głowie taki pomysł. Wystarczy przecież znać zagadnienia: trening uważności, coaching, prokrastynacja, rozwój osobisty oraz posiadać umiejętność przemawiania, by zjednoczyć sobie tłum słuchających ludzi. Czy na pewno?

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo zawodów, które tak naprawdę nie posiadają jeszcze specjalistycznych studiów, które należy ukończyć, by móc podjąć pracę w tymże zawodzie. Są to między innymi: wirtualna asystentka, social media manager, influencer, tłumacz, native speaker, copywriter. Są to zawody, które wymagają pewnych umiejętności i doświadczenia, ale niekoniecznie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów.

Dlatego też wielu osobom mogłoby się wydawać, że trenerem biznesu może zostać każdy i każdy może spróbować swoich sił na sali szkoleniowej. Oczywiście może, ale czy na pewno doniesie w tym zawodzie sukces? Nie wystarczy posiadać właściwej wiedzy, którą chcemy przekazać, niezbędna jest również wiara w jej skuteczność, wysoka samoocena osoby przemawiającej, poczucie własnej wartości i pewność siebie. Niezbędny jest również szacunek do drugiej osoby, otwartość na ludzi i ich problemy, zrozumienie ich potrzeb. To właśnie te umiejętności pozwalają trenerowi dostosować odpowiednie narzędzia pracy i rodzaje technik, by w swojej pracy dostrzec oczekiwane rezultaty.

mówca motywacyjny
fot. pixabay.com

Dobry trener biznesu, czyli jaki?

Dobry trener biznesu to osoba autentyczna, wiarygodna i potrafiąca wzbudzić zaufanie. Ponadto, powinna posiadać cechy lidera i umiejętności autoprezentacyjne. Musi również umieć posługiwać się własnymi emocjami i radzić sobie z nimi. Trener biznesu powinien być charyzmatyczny, powinien cechować go nienaganny wygląd oraz wysoki poziom kultury osobistej i energii, którą ma do przekazania.

By móc zostać trenerem osobistym, najpierw należy poddać się diagnozie osobistej, która określi nasze mocne i słabe strony, dzięki czemu dowiemy się, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje, by móc wykonywać ten zawód. Jeśli tak, możemy wówczas zacząć planować naukę w szkole trenerów biznesu. Nie jest to oczywiście warunek konieczny, jednak posiadanie odpowiednich kwalifikacji, na pewno ułatwi nam pozyskiwanie klientów, zwłaszcza w początkowym etapie naszej kariery zawodowej. W późniejszym czasie wiele możemy zawdzięczać rekomendacjom, zwłaszcza poprzez social media.

Jak zostać trenerem biznesu?

Jeśli więc zdecydujemy się na trening przygotowujący do zawodu trenera biznesu, zajmie nam on minimum rok. By wzbogacić nasze portfolio warto zdecydować się również na kursy np. relacji interpersonalnych czy z rozwijania kreatywności. Warto również pomyśleć o praktyce u trenera, który ma już doświadczenie w zawodzie, ponieważ samo ukończenie treningu nie zapewni nam takiej dawki wiedzy praktycznej, jak inny trener biznesu.

Kolejnym krokiem w karierze trenera biznesu jest podjęcie decyzji czy chcemy poszukać zatrudnienia w przedsiębiorstwie jako wewnętrzny szkoleniowiec, a może chcemy podpisać kontrakt z firmą szkoleniową, a może jako wolny strzelec otworzyć własną działalność i zacząć budować własną markę osobistą. Tu z pomocą przyjść może np. agecja PR lub influencer marketing.

Wynagrodzenie trenera biznesu za poprowadzenie szkolenia może wahać się w granicach 500 zł do nawet 2 000 zł. Wszystko uzależnione jest od popularności trenera biznesu i skuteczności jego technik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here