Praca w domu przez internet, choć wydawać by się mogła pracą marzeń, nie jest niestety przeznaczona dla każdego. Praca zdalna wymaga wiedzy, jak zarządzać czasem, jak organizować pracę i jak zarządzać projektami. Wymaga dyscypliny, zorganizowania i profesjonalizmu, niezależnie od wykonywanego zawodu i podjętych działań.
Zarabiać przez internet można na wiele sposobów. Można założyć kanał na YouTube, pisać bloga, zarabiać jako copywriter, tłumacz, social media manager, influencer. Lub jako wirtualna asystentka.
Coraz więcej właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych decyduje się na zatrudnienie wirtualnej asystentki. Dzięki temu nie ma potrzeby tworzenia miejsca pracy, wyposażania go i zatrudniania pracownika, co dla właściciela miniprzedsiębiorstwa stanowi niemałe oszczędzanie pieniędzy. Wirtualna asystentka to praca zdalna w domu lub we własnym biurze, na własnym sprzęcie. Osoba pracująca w tym zawodzie prowadzi własną działalność, a więc za swoje usługi wystawia fakturę, zatem zatrudniający ją miniprzedsiębiorca nie musi ponosić kosztów składek na ubezpieczenie, czy szkoleń dla pracownika.
Spis Treści
Wirtualna asystentka – umiejętności
Wirtualną asystentką zazwyczaj zostaje freelancer, który zawiera współprace przeglądając oferty pracy zdalnej. Freelancer to osoba pracująca zdalnie na własnych zasadach realizując zlecenia otrzymane od różnych zleceniodawców. W zamian za ustalone wcześniej wynagrodzenie freelancer, a w tym wirtualna asystentka, oferuje swój czas, doświadczenie, odpowiednie kwalifikacje oraz zaangażowanie.
Wirtualna asystentka wypełnia obowiązki tradycyjnej asystentki czy sekretarki, z tą różnicą, że jest to praca online. Okazuje się więc, że wirtualna asystentka musi znać obsługę pakietu Office (Word, Excel). Dobrze, jeśli zna również języki obce.
Wzrost popularności zawodu wirtualnej asystentki spowodował, że w sieci pojawia się coraz więcej kursów dających podstawową wiedzę i przygotowujących do tego zawodu.
Zakres obowiązków wirtualnej asystentki
- administracja firmy i prowadzenie biura (nadzorowanie faktur, zarządzanie kontami mailowymi),
- umawianie i potwierdzanie spotkań, przygotowywanie eventów, rezerwowanie biletów,
- zarządzanie stroną internetową i blogiem,
- działania marketingowe i sprzedażowe (w tym znajomość m.in. influencer marketingu)
- szeroko rozumiana obsługa social mediów,
- działania związane z copywritingiem (tworzenie treści reklamowych, artykułów, wpisów na bloga itp.),
- prowadzenie sklepu internetowego i obsługa klienta,
- tworzenie prostych grafik.
Zapoznając się z zakresem obowiązków wirtualnej asystentki łatwo uznać, że nie jest to praca przeznaczona dla każdego. By w pełni wywiązywać się ze swoich obowiązków, należy posiadać właściwą wiedzę, często również kwalifikacje, a także odpowiednie cechy, wśród których znajduje się terminowość, przedsiębiorczość, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, sumienność, właściwe zarządzanie czasem oraz umiejętność działania w myśl koncepcji work life balance. Wirtualna asystentka powinna być ambitna, kreatywna, zaradna. Powinna poszerzać swoje kompetencje, wciąż się rozwijać i dokształcać. Powinno zależeć jej na utrzymaniu zadowolonych klientów.
Najczęściej z usług wirtualnej asystentki korzysta: life coach, native speaker, trener biznesu, właściciele sklepów internetowych, małe agencje PR.
Ile zarabia wirtualna asystentka?
Zarobki wirtualnej asystentki uzależnione jest od zakresu powierzonych jej działań. Wiele asystentek ustala stawkę godzinową (ok. 50zł za godzinę pracy), część z nich dysponuje cennikiem prezentującym listę konkretnych działań. Dla przykładu prowadzenie social mediów to koszt ok. 200 zł miesięcznie zaś obsługa konta pocztowego – ok 100 zł w skali miesiąca.
Wirtualna asystentka to praca, która może tylko wesprzeć budżet domowy lub stać się głównym źródłem utrzymania. Wszystko zależy od ilości czasu, organizacji pracy i obowiązków oraz chęci osoby sprawującej to stanowisko. Niemniej praca wirtualnej asystentki jako zajęcie dodatkowe, przy równoczesnej pracy na etacie, niestety się nie sprawdzi, bowiem wirtualna asystentka musi być również dyspozycyjna, co oznacza, że nie jest to zajęcie na kilka godzin wieczorami.