zarządzanie czasem
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, czy pracujemy na etacie, zarządzamy własnym przedsiębiorstwem, czy naszym źródłem utrzymania jest praca zdalna przez internet, by nasze działania przynosiły oczekiwane rezultaty i przebiegały płynnie i efektywnie, niezbędne jest posiadanie kilku cech, które wymaga od nas przedsiębiorczość, a wśród nich znajduje się umiejętność zarządzania czasem

Prawidłowe zarządzanie czasem polega na odpowiednim zagospodarowaniu i wykorzystaniu czasu do konsekwentnego dążenia do realizacji wyznaczonego celu. Celem może być wykonanie zadania, zakończenie kolejnego etapu pracy, osiągnięcie sukcesu. Na szczęście właściwego zarządzania czasem i terminowej realizacji zadań, jak również metod zarządzania projektami można się nauczyć, a zdobyte umiejętności przydadzą się w życiu zawodowym, pracy zdalnej w domu, jak również w życiu zgodnie z koncepcją work life balance.

Do elementów zarządzania czasem zaliczamy: analizę wykorzystania czasu, wyznaczanie celu, planowanie, podejmowanie decyzji, realizację i organizację, kontrolę. Działając zgodnie z tymi elementami, dowiemy się, jak zrządzać czasem, ale jakich zasad powinniśmy również przestrzegać?

zarządzanie
fot. pixabay.com

Jak zarządzać czasem?

  • notowanie i systematyzacja swoich zadań i obowiązków 

Pierwszym krokiem jest wykrycie i wyeliminowanie tak zwanych pożeraczy czasu. Warto więc notować wszystkie swoje dzienne aktywności, by już po tygodniu można było oszacować, które z nich są bezproduktywne, a pochłaniają znaczną ilość czasu, którą można by przeznaczyć na działania, które dostarczą pewne korzyści lub przyspieszą osiągnięcie wyznaczonego celu.

  • planowanie i ustalanie priorytetów

Warto wyrobić sobie nawyk skutecznego planowania. W tym celu, ostatnią czynnością dnia powinno być zaplanowanie dnia kolejnego. Wówczas śpimy spokojniej, a nie można zapominać, że wypoczęty organizm zapewnia większą produktywność. Ponadto rozpoczynając pracę, wiemy już czym mamy się zająć i nie tracimy czasu na analizę.

Należy również pamiętać o ustalaniu piramidy priorytetów i zaczynaniu pracy od realizacji tych najważniejszych.

  • ustalanie celów i ich weryfikacja

Ustalając cele warto przeanalizować również wyniki, jakie chcemy dzięki nim osiągnąć. Pozwoli nam to zweryfikować i zwizualizować efekt końcowy. Każdy osiągnięty cel warto przeanalizować, by ocenić, czy został osiągnięty zgodnie z naszymi oczekiwaniami. To pozwoli nam wyciągnąć wnioski na przyszłość.

  • rezygnacja z wielozadaniowości

Wielozadaniowość, czyli umiejętność robienia kilku rzeczy na raz wbrew pozorom nie jest dobrą cechą. Tylko skupienie się nad konkretnym zadaniem, poświecenie mu stuprocentowej uwagi i wykonanie go od początku do końca z pełnym zaangażowaniem może zapewnić satysfakcjonujący efekt. W innym wypadku, być może zrealizujemy więcej celów w krótszym czasie, ale będą wykonane na pół przysłowiowego gwizdka.

  • poznanie swoich słabych i silnych stron

Obserwacja siebie i analiza swoich silnych i słabych stron pozwoli nam określić, w jakich godzinach jesteśmy najbardziej produktywni, jakie zadania przychodzą nam z największą łatwością, a które przysparzają różnych trudności. Jedni z nas, najbardziej produktywni są z samego rana, inni zaś wolą pracować nocą. Warto więc pamiętać, by najważniejsze cele realizować w trakcie największej produktywności.

Zarządzanie czasem, wyznaczanie celów oraz realizacja zadań w harmonii z naszą produktywnością są oczywiście uzależnione od zawodu, który wykonujemy. Jeśli jest to praca zdalna, oczywiście możemy pozwolić sobie na więcej, jednak niektóre oferty pracy zdalnej wymagają od nas dyspozycyjności w ciągu dnia, niezależnie od tego, czy mamy największą produktywność późnym wieczorem. Takim zawodem jest np. copywriterwirtualna asystentka, native speaker, life coach, trener biznesusocial media manager czy chociażby freelancer, któremu pracę zlecają agencje PR

Właściwe zarządzanie czasem pozwala wykonać więcej w krótszym czasie, pozwala również zrealizować zadania bez konieczności zlecania ich innych, może więc zapewnić oszczędzanie pieniędzy. Może wpłynąć również pozytywnie na nasz budżet domowy, ponieważ odpowiednio zarządzając czasem możemy zdecydować się na dodatkową pracę online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here