Arena Simulation dla biur projektowych

Zaawansowane technologie cyfrowe pełnią kluczową rolę w optymalizacji procesów produkcyjnych i biznesowych. Ich wykorzystanie często zaczyna się na poziomie projektowania, kiedy to próbujemy przewidzieć pewne zdarzenia, zaplanować sposób pracy np. linii produkcyjnej, oszacować koszty jej utrzymania i tempo produkcji, a tym samym określić zyskowność działalności. Jednym z narzędzi, które otwiera takie możliwości przed biurami projektowymi, jest Arena Simulation. To oprogramowanie do symulacji zdarzeń dyskretnych, pozwala na modelowanie i analizowanie skomplikowanych procesów biznesowych w wirtualnym środowisku, umożliwiając firmom podejmowanie lepszych decyzji już na etapie projektowania.

Arena Simulation – klucz do optymalizacji działalności przemysłowej

Arena Simulation to zaawansowane, a jednocześnie stosunkowo łatwe w obsłudze oprogramowanie, przy pomocy którego projektanci mogą tworzyć modele symulacyjne różnych aspektów działalności przedsiębiorstwa: od produkcji, aż po logistykę.

W przemyśle, naturalnym obszarze wykorzystania Arena Simulation, narzędzie to szczególnie dobrze sprawdza się w identyfikacji tzw. wąskich gardeł, optymalizacji efektywności operacyjnej (OEE) i planowaniu produkcji.

Zastosowanie Arena Simulation w praktyce

Nowe technologie zawsze budzą sceptycyzm, dlatego przedsiębiorstwa z dużą rezerwą podchodzą do propozycji wdrażania rozwiązań informatycznych – nie do końca rozumiejąc ich zastosowanie i nie potrafiąc wyobrazić sobie praktycznego wykorzystania tego typu narzędzi.

Arena Simulation ma jednak ugruntowaną pozycję na rynku i sprawdziła się w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie. Dzięki szerokiemu zastosowaniu w branży przemysłowej mamy liczne przykłady jej realnej skuteczności i wartości.

Zajrzyjmy do jednego z zakładów produkcji opon w Stanach Zjednoczonych, w którym Arena Simulation przyczyniła się do zidentyfikowania problemów w systemie transportu wewnętrznego, które mogły obniżać wydajność pracy nawet o 25%.

Dzięki przeprowadzonej symulacji, projektanci byli w stanie zdiagnozować te problemy i wdrożyć ulepszenia, co zaoszczędziło firmie ponad 4 miliony dolarów[1]. Ten przykład jasno pokazuje, jak kluczowe dla projektów przemysłowych jest stosowanie narzędzi symulacyjnych, które pozwalają wykryć potencjalne problemy jeszcze na etapie planowania.

Arena Simulation a Excel

W wielu firmach biura projektowe oraz zespoły inżynierskie wciąż bazują na arkuszach kalkulacyjnych, używając ich do analizowania i optymalizacji procesów. Choć oferują one szeroki zakres funkcjonalności, a ogromnym atutem jest także powszechna znajomość ich obsługi, to trzeba sobie zdawać sprawę, że nie są to narzędzia do symulacji.

Arena Simulation to zupełnie inne oprogramowanie, które przewyższa arkusze kalkulacyjne pod wieloma względami, szczególnie jeśli chodzi o modelowanie złożonych procesów, które uwzględniają wiele zmiennych. Dane uzyskane dzięki Arena Simulation są bardziej szczegółowe i zrozumiałe, co przyspiesza reakcję i pozwala szybciej wdrożyć adekwatne, trafione zmiany.

Oto kluczowe przewagi Arena Simulation:

  • Wizualizacja procesu – Arena oferuje łatwe w obsłudze środowisko graficzne, gdzie procesy można przedstawiać za pomocą schematów blokowych, grafiki 2D lub 3D.
  • Wydajność i szybkość obliczeń – Arena jest zoptymalizowana pod kątem przetwarzania dużej liczby danych i scenariuszy.
  • Możliwość testowania różnych scenariuszy – Arena pozwala na symulowanie różnych scenariuszy biznesowych lub produkcyjnych w krótkim czasie, umożliwiając użytkownikom szybkie porównanie wyników i wybór najbardziej optymalnej strategii.

Arena Simulation sprawdza się nie tylko w biurach projektowych

W biurach projektowych symulacje procesów pozwalają na testowanie planów budowy i modernizacji całych obiektów, nowych linii produkcyjnych, jak i sposobów transportu wewnątrz zakładu. Dzięki Arena Simulation, projektanci mogą ocenić, jak różne inwestycje wpłyną na wydajność przedsiębiorstwa, jakie są potencjalne korzyści z wdrożenia nowych technologii, a także czy zaplanowane zmiany rzeczywiście przyczynią się do poprawy efektywności działania i wzrostu przychodów.

Podkreślmy natomiast, że choć oprogramowanie Arena Simulation jest dedykowane przemysłowi produkcyjnemu, to jego zastosowanie jest znacznie szersze. Narzędzie sprawdza się w optymalizacji logistyki magazynowej, zarządzaniu łańcuchem dostaw, a także w analizach procesów biznesowych w sektorze usług. Przykładowo: Arena Simulation może symulować efekty wprowadzenia nowych zmian organizacyjnych, takich jak wdrożenie wielozmianowego modelu pracy, co pozwala na ocenę wpływu tych zmian na wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Więcej o możliwościach Arena Simulation można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/symulacja-procesow-produkcyjnych-narzedzie-arena-simulation/.

Podsumowanie

Arena Simulation to zaawansowane narzędzie, które realnie wspiera, przyspiesza i upraszcza projektowanie oraz optymalizowanie zarówno procesów stricte produkcyjnych, jak i biznesowych. Dzięki zaawansowanym funkcjom modelowania i analizowania, Arena pozwala przedsiębiorstwom na testowanie różnych scenariuszy bez narażania się na nieprzewidziane koszty czy błędy projektowe.

Użycie tego i wielu innych zaawansowanych narzędzi informatycznych, przyczynia się do automatyzacji oraz usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstw. Wsparcie w wyborze odpowiednich rozwiązań zapewnia RAControls, promotor innowacji w przemyśle. Z pełną ofertą RAControls można się zapoznać na stronie https://racontrols.pl/.

[1] https://www.rockwellautomation.com/en-us/products/software/arena-simulation/case-studies/tire-manufacturing-simulation.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here