bezpieczeństwo w sieci
fot. pixabay.com

Sklepy internetowe w sieci zaczęły się pojawiać w 1995 roku, można było również zaobserwować pierwsze pojawiające się serwisy aukcyjne. Zakupy online stawały się coraz bardziej popularne, ale niestety nie było żadnych zabezpieczeń, więc internet stał się idealnym miejscem dla oszustów. W tej chwili zakupy przez internet są bezpieczne, na większości portali istnieje ochrona kupującego. Jesteśmy również coraz bardziej świadomi, choć czasem się zdarzy, że nasza czujność zostaje uśpiona i dochodzi do przestępstw.

Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet?

– połączenie Wi-Fi – kiedy robimy zakupy przez smartfona czy inne urządzenie mobilne musimy pamiętać o używaniu wyłącznie własnego transferu danych. Unikajmy ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. Zdarza się, że cyberprzestępcy tworzą hotspoty, dzięki którym mogą dostać się do naszych urządzeń i wykraść dane. Domowa sieć internetowa powinna być dobrze zabezpieczona, żeby nikt poza nami nie miał do niej dostępu.

– wiarygodność firmyinternet jest skarbnicą wiedzy, dlatego bardzo łatwo wyszukać opinii na temat różnych firm. Przed dokonaniem zakupów warto sprawdzić, czy na stronie sklepu są podane kompletne dane – nazwa firmy, adres, numer telefonu, NIP. Pamiętajmy jednak, że nawet kiedy jest podany NIP czy KRS, to mogą to być dane fałszywe. Warto to sprawdzić, zwłaszcza, że można to zrobić przez internet. Sprawdzamy, czy dany NIP jest przypisany do właściwej firmy. Można też zadzwonić na podany numer i poprosić o kilka informacji związanych z ewentualnym zamówieniem. Jeśli nie ma podanych danych, lub jeśli dane są niekompletne, to powinniśmy być czujni, a najlepiej nie robić zakupów w tym sklepie.

dogodne formy płatności – najczęściej mamy możliwość wybrania dogodnej formy płatności, dzięki formie płatności pay-by-link. Kiedy chcemy zapłacić przez nasz bank, po kliknięciu w logo naszego banku zostajemy bezpiecznie przekierowani na jego stronę. Logujemy się, zatwierdzamy płatność i gotowe. Można również płacić kartą przez internet, a także przez telefon – przez naszego operatora komórkowego.

zakupy przez internet
fot. pixabay.com

– zwrot zakupionego towaru – konsumenci robiący zakupy przez internet – czyli na odległość mają możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki oraz dodatkowe 14 dni na odesłanie towaru. Sprzedający ma obowiązek zwrócenia poniesionych kosztów. Są również sytuacje, w których nie ma możliwości zwrotu towaru, nawet jeśli zakupy były dokonywane na odległość.

– raty przez internet – kiedy chcemy kupić jakiś towar na raty, to warto przejrzeć oferty w sklepach internetowych, ponieważ bardzo często pojawiają się promocje na oprocentowanie, które wynosi 0%. Kwota za zakup zostaje rozłożona na raty, ale nie są naliczane żadne odsetki. Oczywiście jest możliwość szybszej spłaty. Możemy być pewni, że nie zostaniemy oszukani, ponieważ nie tracimy kontaktu ze sprzedającym przez cały okres kredytowania.

Zakupy online są o tyle atrakcyjne, że najczęściej są z dostawą do domu. Skorzystać można z wielu możliwości i tak naprawdę można kupić wszystko. Czy to będą produkty spożywcze, czy artykuły gospodarstwa domowego, czy towar przemysłowy – wszystko możemy mieć z dostawą do domu. Dużym zainteresowaniem cieszą się chińskie sklepy z o wiele niższymi cenami, apteki internetowe, księgarnie, sklepy odzieżowe, a także drogerie. Przez internet możemy również kupić buty, choć niestety tu chyba najczęściej pojawiają się zwroty z powodu złego dobrania rozmiaru.

Bezpieczeństwo i satysfakcję gwarantują nam sklepy znanych marek lub duże portale stworzone specjalnie do zakupów online. Na najwięcej oszustw jesteśmy narażeni robiąc zakupy na grupach sprzedażowych w mediach społecznościowych, poprzez ogłoszenia, które nie zapewniają nam wystarczających danych oraz informacji o sprzedającym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here