Jak nauczyć się angielskiego w miesiąc
fot. pixabay.com

Język angielski jest wszędzie, otacza nas z każdej strony. Kiedy jedziemy do pracy i słuchamy piosenek, które dźwięczą w głośnikach naszego auta. Kiedy oglądamy telewizję, a w niej filmy, które są obcojęzyczne. Każdy z nas zna krótkie zwroty w języku angielskim, chociażby krótkie: „ok”. W pewien sposób jesteśmy obyci, więc sama nauka nie powinna być niczym trudnym. Jednak bywa inaczej. Zwłaszcza, kiedy chcemy się nauczyć dużo i szybko, a nie wiemy do końca jak się za to zabrać. Pojawia się propozycja pracy za granicą, chcemy skorzystać, w szybkim tempie próbujemy poznać jak najwięcej zwrotów, żeby poczuć się choć trochę komfortowo. Czy nauka języka angielskiego w miesiąc jest możliwa? Jeśli będzie nam zależało, będziemy kierowali się pewnymi zasadami, to na pewno damy sobie radę.

Nauka angielskiego w miesiąc – czy to możliwe?

Kiedy pojawia się myśl, że chcemy rozpocząć naukę języka, to popełniamy sporo błędów. Nie mamy żadnego przygotowania, nie wiemy, jak się za to zabrać, nie wiemy z jakich metod korzystać. Zniechęcamy się, bo nie widzimy szybkich efektów, nie ma efektów, bo nieświadomie popełniamy błędy. Zamykamy się w błędnym kole i odpuszczamy.

Angielskich czasów jest sporo, gramatyka też wymaga sporo pracy, żeby ją opanować – musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w ciągu miesiąca nie nauczymy się wszystkiego. Ważne jest jednak to, że bez znajomości gramatyki i czasów jesteśmy w stanie porozumieć się w języku angielskim. Najważniejsza jest treść, to co czytamy, czy sami piszemy, lub to co słyszymy, czy sami mówimy. Na tym powinna się skupić osoba początkująca, której zależy na szybkich efektach.

Jak nauczyć się angielskiego w miesiąc
fot. pixabay.com

Uznaje się, że znajomość tysiąca najpopularniejszych słów jest wystarczająca, żeby komunikować się w danym języku. Nie ma znaczenia o jakim języku mowa, w każdym z nich są słowa, których używa się najczęściej i to właśnie dzięki nim możemy swobodnie wyrazić to, co chcemy przekazać. Dla wielu osób potrzeba tylko dwóch tygodni, żeby nauczyć się tych słów.

Tysiąc najpopularniejszych słów, to tysiąc najczęściej powtarzających się wyrazów, które po wielu analizach zostały ustanowione przez grupę badaczy. Powstała uszeregowana lista słów, które pojawiały się z największą częstotliwością. Udowodniono, że za pomocą tysiąca słów jesteśmy w stanie zrozumieć dany język aż w 80%. Ustalono również, że przeciętny statystyczny Anglik podczas codziennych rozmów używa zaledwie trzech tysięcy słów. Do tego dochodzą zwroty branżowe, słownictwo specjalistyczne oraz nazwy własne. Tym sposobem opracowano skrócona drogę do nauki języka.

Podstawową metodą nauki języka angielskiego jest znajomość tysiąca słów, zatem idąc tą drogą możemy wywnioskować, że dodatkowa nauka gotowych zwrotów i zdań będzie miała bardzo owocny wpływ na swobodę naszej komunikacji. Kiedy poznamy schematy budowy najczęstszych pytań lub odpowiedzi, to mamy już gotowy sposób, żeby podczas nauki skupiać się na tym, co przyniesie najlepsze efekty. Dla osób, którym trudno jest wyjść ze swojej strefy komfortu taka metoda będzie na pewno sporym ułatwieniem przy pierwszych rozmowach w obcym języku.

Szybka nauka angielskiego – podstawowe zasady

  • uczymy się najpierw słów, których używa się najczęściej np.: gdzie,
    dlaczego, który, jak, kiedy, na, w, i, tu, tam, więcej itd.,
  • nie uczymy się słów, które nie będą dla nas przydatne podczas codziennych rozmów,
    a które np. będziemy mogli pokazać lub w inny sposób wytłumaczyć no.:
    biały, pomarańczowy, krowa, pies, marzec, balkon itd.
  • każdego dnia wyznaczamy sobie cel, uczymy się 10 nowych słów z tych najczęściej używanych i regularnie staramy się je powtarzać, przydatna może okazać się nauka języków obcych metodą Leitnera
  • systematycznie sprawdzamy, ile rozumiemy dzięki opanowanemu słownictwu.
    Korzystać możemy z prostych ćwiczeń utrwalających. Pomocne mogą okazać się kursy językowe czy aplikacje mobilne, a także zwykłe ćwiczenia szkolne dostępne w internecie.

Brak motywacji do nauki języków jest główną przyczyną braku efektów. Rezygnacja pojawia się w momencie, kiedy nie dajemy sobie rady, kiedy nie mamy dodatkowego bodźca, kiedy nie wiemy w jaki sposób zabrać się za naukę. W głowie pojawia się myśl, że materiału do opanowania jest zbyt dużo i na pewno sobie nie poradzimy. Sekret tkwi w tysiącu słów, które po rozłożeniu na konkretne cele na pewno w łatwy i przyjemny sposób przyswoimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here