Pojawia się wiele obaw i wątpliwości związanych z pracą za granicą bez znajomości języka, jednak jak podaje raport europa.jobs coraz więcej pracodawców obniża swoje wymagania związane ze znajomością języka obcego. Brak doświadczenia czy prawa jazdy nie jest już większym problemem, okazuje się, że coraz łatwiej takim osobom jest dostać pracę.
Z badań wynika, że co trzeci pracodawca nie wymaga od pracownika znajomości języka i aż 31% firm ogłaszających się w 2019 roku na europa.jobs jest w stanie przyjąć do pracy osoby bez znajomości języka (kryteria uwzględniły blisko 38 tys. ogłoszeń). W większości ogłoszeń w wymaganiach przeważa język angielski oraz niemiecki.
Osoby w trudnej sytuacji życiowej, bez większych perspektyw decydują się na wyjazd za granicę bez znajomości języka. Choć jest to krok bardzo stresujący i często mocno obciążający, to jednak znalezienie pracy bez znajomości języka jest możliwe, co potwierdzają badania. Trzeba się jednak liczyć, że przy znalezieniu pracy dobrze płatnej podstawowa znajomość języka jest konieczna. Bez tego osoba poszukująca pracy nie może liczyć na zbyt wysokie stawki. Nie jest to jednak argumentem przemawiającym na niekorzyść, ponieważ zarobki proponowane za granicą i tak są często zdecydowanie wyższe niż te w Polsce przy podobnym zaangażowaniu w pracę.
Osoby tuż przed wyjazdem poszukują informacji w jaki sposób w szybki i efektywny sposób nauczyć się języka obcego. Jednak nawet najlepsze kursy językowe nie będą w stanie w odpowiedni sposób przygotować do pracy za granicą. Warto zainteresować się kursami nauki języka obcego oferowanymi za granicą, można wtedy podnieść swoje kwalifikacje i starać się lepiej płatną prace. Kursy można odbywać podczas pobytu za granicą.
W jakich miejscach najczęściej proponowana jest praca za granicą bez znajomości języka? Najczęściej poszukiwani pracownicy, którzy nie muszą znać języka obcego, to pracownicy fizyczni lub sezonowi. Zbiory owoców, pakowanie, czy praca na taśmie produkcyjnej. Równie często pojawiają się ogłoszenia na stanowisko sprzątaczki, czy osoby zajmującej się rozdzielaniem partii towarów na mniejsze, które są przeznaczone do wysyłki, tzw. komisjoner. Na powyższych stanowiskach nie wymaga się zbyt częstej komunikacji z innymi zatrudnionymi, ponieważ pracownicy mają określony konkretny zakres zadań. Trzeba zwrócić uwagę, że podczas pracy za granicą osłuchujemy się z językiem, a dzięki temu nabywamy podstawowe umiejętności językowe, które w przyszłości zaowocują dodatkowym doświadczeniem i ułatwieniem podczas nauki języka obcego.

Praca za granicą bez znajomości języka poza tym, że jest gorzej płatna, to bywa również nieco ryzykowna. Pomijając fakt oszustw, które mogą się zdarzyć, to może się również pojawić problem w komunikacji między pracownikiem a pracodawcą. Nie trudno o zamierzone lub nie, wprowadzenie w błąd. Dlatego tak ważne jest, żeby próbować nauczyć się chociażby podstawowych zwrotów, co na pewno będzie miało wpływ na uniknięcie kłopotów, które niestety trzeba wziąć pod uwagę decydując się na wyjazd za granicę do pracy.
Można przyjąć, ze najczęściej spotykaną ofertą pracy za granicą jest opieka dla osób starszych. Decydując się na to stanowisko trzeba niestety mieć podstawowy zasób słów, bo praca w tym zawodzie bez znajomości języka jest praktycznie niemożliwa. W tym zawodzie najważniejszy jest kontakt z osobą, którą się opiekujemy, poprawne rozumienie jego potrzeb oraz dolegliwości, żebyśmy mogli zareagować w odpowiednim momencie. Im bardziej znamy język, którym posługuje się podopieczny i jego rodzina, tym bardziej możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie.
Nauka języków obcych jest bardzo przyszłościowa. Im lepiej będziemy się posługiwać językami obcymi, tym bardziej możemy sobie poradzić w przyszłości z problemami związanymi np. z naszym zatrudnieniem w kraju. Możemy się wtedy zdecydować na wyjazd za granicę, a dzięki znajomości języka obcego możemy liczyć na wyższe zarobki i ułatwienie w znalezieniu pracy. W obecnych czasach nauka języka obcego jest zdecydowanie łatwiejsza niż kiedyś, teraz możemy uczyć się w domu w chwili, kiedy będziemy mieć na to czas. Warto zadbać o swój rozwój i skorzystać z tych udogodnień. Już dziś naukę języków obcych warto potraktować jako dobrą przygodę, która w przyszłości będzie miała dobre efekty.