dział IT
fot. pixabay.com
Każda prężnie rozwijająca się firma ma w swojej strukturze dział IT. Pracownicy tego działu wykonują ważne zadania z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Zajmują się głównie cyberbezpieczeństwem. Czym zajmuje się dział IT?

Czym zajmuje się dział IT?

– Bezpieczeństwo firmowych systemów IT – ochrona poufnych danych, pisząc najogólniej zadaniami działu IT jest dbanie o bezpieczeństwo informatyczne przedsiębiorstwa. W obecnych czasach najcenniejszym źródłem są informacje, więc dostęp do nich musi być mocno zabezpieczony, szczególnie w firmach. Pamiętajmy jednak, że poufne dane niekoniecznie są bezpieczne w strukturze wewnętrznej firmy, ponieważ zdarza się, że to pracownicy wykradają informacje i przyczyniają się do rozprzestrzeniania ich na zewnątrz. Jak chronić te informacje?

Dokumentację każdej z firm należy chronić przed nieuprawnionym dostępem. Mogą to być raporty finansowe, różnorodne plany, bazy danych, bazy kontrahentów, dane osobowe. Wyciek jakichkolwiek danych może być dla przedsiębiorstwa bardzo kosztowny. Kiedy do konkurencyjnych firm trafiłyby plany rozwojowe, to firma musi liczyć się z ogromnymi stratami. Jeśli jakiekolwiek dane wrażliwe trafią w niepowołane ręce, to firma musi się liczyć z surowymi karami, a w niektórych przypadkach również z karą pozbawienia wolności.

– Kontrolowanie aktywności użytkowników komputerów i serwerówspecjaliści doradzają, żeby w każdym z komputerów zainstalować oprogramowania umożliwiające monitorowanie tego, co się dzieje na danym urządzeniu. Jednym z zaawansowanych programów do monitorowania użytkowników serwerów i komputerów jest Ekran System. Dzięki temu programowi można kontrolować pracowników (w tym zdalnych), jak i wszystkich innych użytkowników mających dostęp do firmowej sieci. Pracownicy działu IT mają podgląd do tego, co się dzieje na danym urządzeniu, a dzięki temu osoby odpowiedzialne za zabezpieczenia mogą podjąć błyskawiczne kroki w celu uniknięcia cyberprzestępstwa.

co to it
fot. pixabay.com
– Zarządzanie dostępem i tożsamością – dział IT jest również od tego, żeby kontrolować uprawnienia pracowników, tak, żeby ci nie mieli zbyt dużego dostępu do danych, które nie są dla nich konieczne do wykonywania swoich obowiązków. Ekran System jest świetnym narzędziem do tego celu. Program ten ma trzy stopnie, dzięki którym dział IT ma łatwość zarządzania tożsamością, należą do nich: jednorazowe hasła, podwójne uwierzytelnianie uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
– Bieżące aktualizowanie oprogramowania – dbanie o aktualizowanie oprogramowania, które jest w danej firmie. To bardzo ważne biorąc pod uwagę szybko rozwijającą się cyberprzestępczość. Kiedy systemy są przestarzałe, to firma naraża się na ogromne ryzyko ataków na infrastrukturę informatyczną. Najlepiej, jeśli firma posiada automatyczne przeprowadzanie aktualizacji, poprzez specjalne oprogramowania.
– Tworzenie nowego oprogramowania – niektóre firmy tworzą swoje oprogramowania do własnego użytku, dzięki temu firmy nie muszą zlecać tych działań osobom zewnętrznym. Za przykład tutaj może posłużyć system CRM – tym sposobem specjaliści IT dostarczają nowoczesne rozwiązania i wpływają na rozwój przedsiębiorstwa, w którym pracują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here