Niektórzy odnoszą mylne wrażenie, że inwestowanie w rozwój osobisty wymaga od nas dużego nakładu czasu i pieniędzy. Zazwyczaj twierdzą tak osoby, które nigdy nawet nie spróbowały dowiedzieć się w jaki sposób można zainwestować w samorozwój. Prawda jest jednak taka, że rozwojać się można nawet nie wychodząc z domu i nie inwestując w to żadnych pieniędzy. Jak to możliwe?
Zacznijmy od tego, że kursy internetowe dzielą się na kursy zawodowe (np. szkolenia social media, kurs Office, kurs szybkiego pisania, kursy księgowe), kursy językowe (np. język angielski dla początkujących), i kursy hobbystyczne (np. gra na gitarze, szydełkowanie, malarstwo). Inwestowanie w rozwój osobisty to nie tylko kursy zawodowe. To również rozwijanie pasji, o których mowa w kursach hobbystycznych.
Dynamika zmian na rynku pracy niektórych zmusza a innych wręcz zachęca do poznawania nowych rzeczy. Taką możliwość dają szkolenia online . Dzięki nim możemy zdobywać nowe umiejętności, podnosić kwalifikacje i kompetencje, jak również dodawać sobie pewności siebie oraz zwiększać poczucie własnej wartości. A przede wszystkim gwarantują spokój, i poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ponieważ dają nam pewność, że znalezienie nowej pracy będzie zdecydowanie prostsze.
Ogromną popularnością sięszą się darmowe kursy online, jednak nie tylko z tego względu, że są bezpłatne. Głównym czynnikiem jest wygoda, ponieważ bez wychodzenia z domu, możemy nauczyć się niemalże wszystkiego, o czym tylko pomyślimy. Od florystyki, przez grę na gitarze, na języku koreańskim kończąc. Ukończone kursy, wraz z nową wiedzą i umiejętnościami przydadzą się, gdy zaczniemy myśleć o zmianie pracy lub o awansie.
Darmowe kursy online – czy warto?
Korzyścią wynikającą z darmowych kursów online jest to, że możemy je odbywać bez wychodzenia z domu, oraz to, że nie musimy inwestować w nie pieniędzy, zatem w przypadku braku zadowolenia, jedyną nieudaną inwestycją jest nasz czas.
Kursy internetowe, nawet jeśli nie zostały zakończone certyfikatem, dla pracodawcy (przyszłego lub aktualnego) są sygnałem, że jesteśmy ambitni, otwarci na zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń pracownikiami. Warto podkreślić, że u takich pracowników znacznie rzadziej występuje wypalenie zawodowe, a ich zapał do pracy jest ogromną motywacją również dla innych pracowników. Warto również wspomnieć, że osoby biorące udział w kursach cechują się bardzo dobrą organizacją pracy i zarządzaniem czasem, skoro znaleźli go na odbycie kursu po godzinach pracy.
Skoro Kursy online odbywają się zdalnie, oznacza to, że w żadnym wypadku nie kolidują z wykonywaną pracą. Można sobie więc na nie pozwolić niezależnie od wykonywanego zawodu i godzin pracy. W większości przypadków kursy odbywają się na zasadzie otrzymania dostępu do modułów, które samodzielnie należy wykonać, zaś każdy moduł kończy się testem sprawdzającym i potwierdzającym zdobytą wiedzę. Korzystać z modułów możemy w dogodnym dla nas czasie, bowiem sami decydujemy, ile czasu poświęcimy danemu modułowi i w jakim tempie ukończymy kurs. To bardzo wygodna forma nauki, zwłaszcza w przypadku zapracowanych osób lub pracujących w systemie kilkuzmianowym.
Darmowe kursy online – wady i zalety
Lista zalet darmowych kursów online jest niezwykle długa, zaczynając od tego, że oszczędzamy pieniądze i zdobywamy wiedzę za darmo, a ponadto uczymy się w dogodnym dla nas czasie, bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli na przykład znamy język angielski możemy korzystać z obcojęzycznej oferty kursów internetowych dostępnych niemalże na całym świecie. Bez ponoszenia najmniejszego ryzyka śmiało możemy próbować nowych specjalizacji i samodzielnie testować, czy dana branża jest dla nas wystarczająco atrakcyjna. Jeśli czas nam na to pozwala, możemy również poszerzać umiejętności hobbystyczne, które mogą przerodzić się w dodatkowe źródło dochodu lub poszukiwać swoich nowych pasji. Dając przykład nauka pisania na klawiaturze może zachęcić nas do podejmowania dodatkowych zleceń jako copywriter.
Zatem, czy istnieją jakiekolwiek minusy kursów online? No cóż, inwestowanie w rozwój osobisty wymaga od nas znalezienia wystarczającej ilości dodatkowego czasu, posiadania umiejętności dobrej organizacji, a także motywacji, konsekwencji i wytrwałości. Jeśli zabraknie nam samozaparcia, wówczas brak interakcji z nauczycielem oraz brak poczucia obowiązku wywiązania się przed kimś w wyznaczonego zadania, niekiedy może wpływać demotywująco.