buty w góry
fot. pixabay.com

Tegoroczne wakacje postawiliśmy spędzić w górach i nieco po nich pospacerować? Świetny pomysł! Nic tak nie poprawia samopoczucia jak długie, piesze wycieczki i spoglądanie na cudowne, górskie widoki dookoła. Jednak, aby nasze wycieczki po górach i zwiedzanie okolicy nie przyspożyły nam więcej szkód niż przyjemności – powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować. A właściwie nie my, co nasze stopy. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego obuwia na piesze wycieczki nie jest łatwy i całe mnóstwo osób popełnia błąd w ich doborze. Czym kierować się przy wyborze obuwia na długie, pisze wycieczki?

Kiedy planujemy urlop z dzieckiem, musimy uwzględnić atrakcje dla dzieci, oraz zaplanować logistycznie wyjazd i zadbać o komfort podróży np. jak będzie przebiegała podróż pociągiem z dzieckiem, czy dziecko jest wystarczająco duże, by udać się z nami na wycieczki rowerowe. Jeśli wybieramy się zimą nad morze lub w góry, musimy zaplanować i spakować odpowiednią ilość odzieży i upewnić się, czy nadmorskie miasta posiadają zimą odpowiednią ilość atracji, by urlop na pewno był udany.

Jednym z aspektów, na które musimy zwrócić szczególną uwagę planując urlop, zwłaszcza jeśli jest to urlop w górach, to obuwie. To właśnie ono, niezależnie czy urlop jest latem czy zimą, w dużej mierze decyduje o tym, czy po powrocie uznamy, że wyjazd był udany.

Buty w góry – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest – czy potrzebujemy butów wysokich, czy niskich? Wiele osób uważa, że w góry najlepiej zabierać wysokie obuwie. W praktyce jednak, kiedy planujemy spacerować po dolinach i stosunkowo przyjemnych terenach najlepszym rozwiązaniem będą buty niskie, przed kostkę. Określa się je mianem „all terrain”.

Z kolei, kiedy planujemy spacery po lesie górskimi szlakami, które są stosunkowo strome i lubią się czasem osuwać – musimy zaopatrzyć nasze nogi w buty wysokie, tak zwane buty trekkingowe.

spacer po górach
fot. pixabay.com

Jednak nie każdy wysoki, czy niski but sprawdzi się podczas długich pieszych wycieczek. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Przede wszystkim na to, czy są ono wodoodporne. Jeżeli nie – w ogóle nie zawracajmy sobie nimi głowy, nie ma to najmniejszego sensu.

Niektóre obuwie wodoodporne posiada wewnętrzną membranę – za takie trzeba zapłacić nieco więcej, jednak świetnie sprawdzą się podczas wycieczki w góry. Pogoda uwielbia płatać figle. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, aby nasze wodoodporne obuwie pozwalało stopie na odprowadzenie pary wodnej – noga pod żadnym pozorem nie powinna się pocić, bo skończy się to odciskami.

Buty w góry – trwałość i wygoda

Z czego powinny być wykonane obuwie na długie piesze wycieczki? Skóra, skóra i raz jeszcze skóra. Obuwie wykonane ze skóry jest dużo bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia, pozwala stopie oddychać. Świetnie sprawdza się także obuwie ze skóry nubukowej – wygląda podobnie do zamszu.

Kupując obuwie na długie piesze wycieczki powinniśmy także zwrócić uwagę na jego podeszwę i kształt noska. But musi być odpowiednio wyprofilowany, a rowki w podeszwie na tyle głębokie – aby zapewnić nam stabilność na śliskim i stromym terenie. Nosek w bucie powinien być wykonany z metalu, lub tworzywa sztucznego – jego zadaniem jest poprawa stabilności stopy podczas schodzenia ze stromych powierzchni, oraz ochrona palców stopy.

W buty, które mają posłużyć nam podczas długich, pieszych wycieczek powinniśmy zainwestwać, a wtedy posłużą nam na lata. Dzięki nim nasze wymarzone wakacje nie zapiszą się w naszej pamięci jako czas pełen odcisków i odparzeń.

Zazwyczaj, kiedy nie wiemy, gdzie jechać na wakacje w Polsce, wybór pada na morze, mazurskie jeziora lub góry. Niezależnie od tego, dokąd się udamy, planując długie piesze wycieczki, należy zadbać o odpowiednie obuwie. To właśnie ono zdecyduje o tym, czy wrócimy z urlopu zadowoleni i wypoczęci, często jednak wracamy bardziej zadowoleni, niźli byśmy zdecydowali się na wycieczki zagraniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here