spacer w lesie
fot. pixabay.com

Aktywne spędzanie wakacji na łonie natury jest jednym z najlepszych rozwiązań.  Nie dość, że podziwiamy piękno przyrody, to dodatkowo poprawiamy kondycję i zdrowie. Oczywiście nie musimy od razu zdobywać górskich szczytów, czy przepływać wpław oceanu. Początkwo możemy wybrać się na wycieczki rowerowe, czy długie spacery po lesie, bowiem wiele osób preferuje aktywne spędzanie czasu w lesie. Leśne spacery mogą być jednak niebezpieczne i jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wybierzemy się na wycieczkę do lasu.

Często wydaje nam się, że tylko wycieczki zagraniczne są w stanie dostarczyć niepowtarzalnych emocji i wrażeń. Tak naprawdę, nawet jeśli nie wiemy, gdzie jechać na wakacje w Polsce, wysytarczy, że zaczniemy zwiedzać najbliższą okolicę. Jeśli decydujemy się na podróż pociągiem z dzieckiem, należy pamiętać, że ważny jest komfort podroży, zwłaszcza malca, który tak samo szybko się nudzi, jak i męczy. Dlatego warto zadbać o atrakcje dla dzieci oraz mieć na uwadzę wytrzymałość dziecka, które nawet jeśli ma niezwykle wygodne buty w góry, to nie będzie w stanie pokonać takiego samego dystansu, jak osoba dorosła.

Urlop mamy zazwyczaj dwa razy do roku. Latem zazwyczaj odwiedzamy nadmorskie miasta zimą zaś góry. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jechać zimą nad morze, jednak nie uświadczymy tam tylu atracji, co latem. Choć mamy urlop tylko dwa razy w roku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kazdą wolną chwilę i każdy weekend przeznaczyć na aktywne spędzanie czasu. Najpopularniejszą formą są oczywiście spacery w lesie. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Spacery w lesie – na co zwrócić uwagę?

Kto z nas nie lubi owoców leśnych? Chyba każdy je uwielbia. Jednak kiedy natrafimy na nie w lesie – pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich jeść, zanim porządnie ich nie umyjemy. Dlaczego? Dlatego, że możemy narazić się na chorobę pasożytniczą zwaną bąblownicą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba zachorowań stale wzrasta.

Dzieje się tak dlatego, że jaja tasiemców osiadają na owocach, w skutek roznoszenia się z kału zwierząt leśnych, w szczególności lisów. Jeżeli przedostaną się do naszego organizmu przybierają formę torbieli. Najczęściej przedostając się do jelit atakują nasz układ krwionośny. Lubią też zagnieżdżać się w płucach, czasem (zdecydowanie radziej) w płucach, czy mózgu. Dlatego nie warto ryzykwoać zjedzeniem jeden maliny czy poziomki, dla tak pryzkrych konsewencji.

Spacer w lesie – na co uważać?

Podczas wycieczek do lasu powinniśmy także bardzo uważać na kleszcze. Z roku na rok jest ich w lasach coraz więcej i notuje się coraz więcej zachorowań ludzi z ich powodu. Kleszcze choć są małe – przenoszą w sobie całe mnóstwo chorób, które są dla człowieka bardzo niebezpieczne. Mowa tutaj przede wszystkim o chorobie najbardziej złośliwej – boleriozie. Pamiętajmy więc o odpowiedniu ubiorze i zakryciu głowy.

spacer po lesie
fot. pixabay.com

Jeżeli temperatura za oknem jest wyjątkowo wysoka i od dłuższego czasu nie padał deszcz – powinniśmy także uważać w lesie na żmije. Takie warunki bardzo sprzyjają ich wędrówkom. Zazwyczaj, kiedy na danym terenie istnieje szczególne niebezpieczeństwo natknięcia się na żmije – leśnicy wystawiają specjalne tabliczki. Jeżeli już dojdzie do ugryzienia pamiętajmy, aby rany nie rozcinać i nie wysysać jadu żmiji.

Spacery po lesie z dziećmi

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę do lasu z dziećmi, powinniśmy szczególnie uczulić je, aby nie dotykały i nie zbierały grzybów bez nas. Dzieci czasem nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet dotknięcie trującego grzyba, a następnie wsadzenie palców do ust może skończyć sie naprawdę tragicznie. Nawet kiedy wybieramy się do lasu typowo na zbieranie grzybów, dzieci powinny  robić to wyłącznie pod naszą opieką.

Wycieczki do lasu mogą być piękną przygodą na łonie natury. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio się do nich przygotować dbając o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here