wycieczka zagraniczna
fot. pixabay.com

Wakacje coraz bliżej i z pewnością już nie możemy doczekać się wymarzonego urlopu za granicą. Zdecydowaliśmy, że zabieramy ze sobą nasze dziecko – zatem musimy odpowiednio przygotować się do podróży. O czym należy pamiętać wyjeżdżając z dzieckiem za granicę? Jak przygotować się do wyjazdu za granicę z dzieckiem? O czym nie można zapomnieć przy zagranicznej wycieczce?

Wycieczka zagraniczna z dzieckiem – o czym pamiętać?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby wyrobić i zabrać ze sobą dokumenty dla naszego dziecka. Jeżeli będziemy podróżować tylko po Unii Europejskiej – dziecku w zupełności wystarczy tymczasowy dowód osobisty. Jego wyrobienie nie trwa długo (zazwyczaj do miesiąca), a koszt również nie obciąży naszego budżetu – zazwyczaj jest to około trzydziestu złotych. Dowód dla dziecka załatwiamy w Urzędzie Miasta, w którym mieszkamy – tam też dostaniemy dokładne instrukcje.

Jeżeli jednak planujemy dalszą wycieczkę naszemu dziecku (tak samo jak nam, dorosłym) potrzebny będziej już paszport. Dla dziecka poniżej piątego roku życia wyrabiamy paszport tymczasowy (koszt około trzydziestu złotych), dla malucha od pięciu do trzynastu lat paszport biometryczny (około sześćdziesięciu złotych). Bez tych dokumentów w ogóle nie powinniśmy wybierać się na wycieczkę.

Podróż z dzieckiem – środki transportu

Przygotowując się do zagranicznej wycieczki z dzieckiem z pewnością będziemy musieli wybrać środek lokomocji. Warto pamiętać, by zadbać o komfort podróży i o atrakcje dla dzieci w trakcie jej trwania. Wszystko z myślą nie tylko o własnych pociechach, ale również o innych pasażerach, którzy być może nie przepadają za dziećmi lub hałasem.

Oczywiście dla dziecka najwygodniejszym rozwiązaniem będzie lot samolotem, ponieważ będzie on trwał najkrócej. Powinniśmy raczej zdecydować się na lot w środku dnia, ponieważ będzie on najmniej męczący dla dziecka. Oczywiście jeżeli z jakichś względów nie możemy, lub nie chcemy podróżować samolotem – drugim, najlepszym rozwiązaniem będzie podróż samochodem. Dlaczego? Dlatego, że sami będziemy decydować o ilości, długości i częstotliwości przerw podczas jazdy. Podróż pociągiem z dzieckiem lub innym środkiem transportu powinna być kilkukrotnie przemyślana i dobrze zaplanowana.

wycieczka zagraniczna z dzieckiem
fot. pixabay.com

Wycieczka zagraniczna z dzieckiem a bezpieczeństwo

Jadąc za granicę powinniśmy wykupić ubezpieczenie dla całej rodziny. Zmiana środowiska sprzyja niestety biegunkom i gorączkom – w przypadku dzieci. Zresztą nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli skorzystać z porady lekarza, czy udać się do szpitala podczas wyjazdu. Lepiej być przygotowanym na wszelkiego rodzaju sytuacje.

Podróż za granicę z małym dzieckiem wcale nie musi być straszna. Wystarczy tylko, że odpowiednio wcześniej przemyślimy ewentualne niedogodności.

Podsumowanie

Mówi się, że posiadanie dziecka nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami. Teoretycznie tak. Jednak, mało która mama zdecyduje się na spontaniczny wyjazd zimą nad morze z noworodkiem lub na całodniowe wycieczki rowerowe z malcem, który jeździ jeszcze rowerem z czterema kółkami.

Zanim zdecydujemy się na wycieczkę zagraniczną z dzieckiem, warto najpierw przekonać się, jak malec reaguje na pobyty poza domem, spędzając wakacje w Polsce np. odwiedzając nadmorskie miasta lub górskie wioski, pamiętając by zabrać zarówno dziecku, jak i sobie odpowiednie buty w góry.

Zwykły spacer w lesie również może zepsuć komfort całej podróży, jeśli zapomnimy sprayu na owady. Dlatego też wycieczka zagraniczna, zwłaszcza ta, podczas której towarzyszy nam dziecko, powinna być starannie przemyślana i zaplanowana, tak by wykluczyć jak najwięcej nieoczekiwanych niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here