Coaching zajmuje się poprawą kondycji życia poprzez naukę dostrzegania prywatnych problemów, i tak poprzez pomaganie w ich usuwaniu i wyszukiwaniu podróży do zdobycia wyznaczonych celów. Coaching nie podsuwa gotowych rozwiązań. Poprzez zadawanie istotnych pytań i poruszanie kluczowych zagadnień, pomaga dotrzeć do ukrytych odpowiedzi i kierunkowskazów. Osoba sprawująca zawodód life coacha jest nastawiona na sięganie po narzędzia, przynoszące skuteczność i dokumentalne efekty.
Spis Treści
Na czym polega praca life coacha?
Life coaching to element coachingu skupiający się na zdobywaniu wyznaczonych celów. Obejmuje cele życiowe, niezależność finansową, zarządzanie czasem i projektami, kreatywność, a także zdrowie i urodę, szeroko rozumianą dbałość o siebie, relacje międzyludzkie, związki czy problemy z dziećmi.
Ze wskazówek life coacha korzystają z reguły osoby nastawione na przedsiębiorczość i samorozwój oraz te, którym z pewnych względów wydaje się, że utknęły w martwym punkcie. Są to osoby, które wymagają pracy nad swoją pewnością siebie i asertywnością, chcą uporać się z prokrastynacją, podnieść samoocenę, lepiej radzić sobie ze stresem. Z usług life coacha korzystają osoby, które chcą nauczyć się przekuwać marzenia w cele oraz konsekwentnie dążyć do ich realizacji, a także marzą, by się rozwijać i wykorzystać maksimum swojego potencjału.
Należy pamiętać, że life coach nie jest terapeutą, bowiem pomaga jedynie dojrzeć, zrozumieć i wzmocnić cechy mające wpływ na rozwój osobisty. Nie wolno więc mylić usług life coacha z pracą wyspecjalizowanego psychologa, psychiatry, czy chociażby trenera biznesu, który również często jest mylony z life coachem.
Z jakich narzędzi korzysta life coach?
- metoda CoachWise – cechuje się koncentrowaniem w największej mierze na osobie poddanej tej metodzie. Łączy pracę analityczną, która pozwala zrozumieć świat wewnętrzy osobie poddanej terapii tą metodą z głęboką emocjonalną pracą, która towarzyszy wewnętrznej przemianie. Ważną rolę pełni coach, który wspiera postępy oraz stawia kolejne wyzwania.
- metoda Gestalt – pierwotnie wywodziła się z teorii psychoterapii zapoczątkowanej przez Fritza Perlsa. Ta metoda opiera się na pracy “tu i teraz” (trening uważności), to umożliwia rozwój samoświadomości osoby korzystającej z terapii, a tym samym zwiększa motywację. Life coach pokazuje i uświadomia realistyczne postrzeganie rzeczywistości, co zwiększa świadomość osoby korzystającej z tej metody. A jak wiadomo, tylko świadomość umożliwia podejmowanie racjonalnych wyborów i wdrażanie zmian.

Ile kosztuje wizyta u life coacha?
Podobnie, jak w wielu innych zawodach, ceny są zróżnicowane. Dla przykładu business coach swoje oferty ustala indywidualnie, zazwyczaj jednak należy być przygotowanym, że jedna sesja trwająca sześćdziesiąt minut kosztuje ok. 300 zł, ale z reguły możemy liczyć na oszczędzanie pieniędzy, jeśli z góry decydujemy się na zakup pakietu, bowiem wówczas cena pojedynczej sesji ulega obniżeniu. Zazwyczaj pierwsza wizyta jest bezpłatna. Warto również wiedzieć, że pełna terapia z life coachem trwa od 3 do 6 miesięcy, przy czym dość często klienci otrzymują pakiet ćwiczeń, które należy wykonywać pomiędzy sesjami, by wesprzeć efektywność terapii. Niestety jest to koszt, na który nie każdemu pozwala budżet, warto jednak sięgać po właściwe książki, słuchać podcasty czy oglądać webinary, by choć częśćiowo móc uporać się ze swoimi słabymi stronami.
Life coach – dlaczego warto się do niego udać?
Niezależnie od tego, czy naszym codziennym obowiązkiem jest rozwój własnej firmy, praca w domu przez internet, czy pracujemy na etacie, jeśli stoimy na rozdrożu i dostrzegamy blokady, które uniemożliwiają nasz dalszy rozwój, powinniśmy skorzystać z pomocy osoby, która wiedząc, jakie pytania zadać, pomoże nam odnaleźć właściwe klucze i otworzyć drzwi, za którymi kłębią się wszystkie nasze uprzedzenia, kompleksy, lęki i blokady. Stawiając im czoła, jesteśmy w stanie wyjść ze strefy komfortu i zacząć realizować wszystko to, co dotychczas wydawało się nieosiągalne.
Nie ważne, czy wykonujemy zawód copywritera, tłumacza, influencera, wirtualnej asystentki, social media managera czy native speakera, kiedy rpzychodzi moment, że stajemy pod ścianą i nie wiemy co dalej, kiedy nie wiemy, jak zarządzać czasem lub jak zachować work life balance powinniśmy niezwłocznie skorzytać z pomocy doświadczonej osoby.