work life balance
fot. pixabay.com

Kiedy pracujemy na etacie, wykonujemy swoje obowiązki w określonych ramach czasowych przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie, po czym opuszczamy miejsce pracy i staramy się o nim nie myśleć do następnego dnia, w pełni oddając się życiu prywatnemu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeśli jesteśmy na samozatrudnieniu, wówczas rozdzielenie pracy pomiędzy życie prywatne i zawodowe może okazać się bardzo trudne. Czy w takiej sytuacji zachowanie work life balance jest możliwe? 

Work life balance – co to jest?

Jak sama nazwa work life balance wskazuje, chodzi o równowagę pomiędzy życiem (mowa o życiu prywatnym) a pracą. Często nie jesteśmy w stanie sztywno postawić granicy oddzielającej pracę od prywatnej codzienności, zwłaszcza jeśli jest to praca w domu przez internet. Będąc na samozatrudnieniu, a szczególnie jeśli jest to praca zdalna w domu, czasami nie jesteśmy w stanie rozgranciczyć czasu, który powinniśmy przeznaczyć na pracę od tego dla rodziny, bliskich i przede wszystkim dla siebie. Dzierżąc w dłoni telefon i sprawdzając firmowe social media również pracujemy, choć czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Powtarzamy sobie, że to tylko jeden mail, jedna wiadomość czy jeden komentarz, a tak naprawdę czas spędzony w sieci umyka nam nieubłagalnie.

Koncepcja work lifa balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to zauważono, że coraz częściej diagnozowany pracoholizm ściśle wiąże się z przemęczeniem i wypaleniem zawodowym. Zaczęto więc opracowywać zasady, dzięki którym można zachować równowagę pomiędzy tym, ile czasu powinniśmy poświęcić pracy, tak by w ogólnym rozrachunku czas na życie prywatne pozwalał na zachowanie balansu. Koncepcja mówi o tym, jak ważna jest harmonia oraz postępowanie w zgodzie z naszymi wartościami. Należy również pamiętać, że praca to jedynie część naszego życia, a nie jego całość.

równowaga
fot. pixabay.com

Work lifa balance a samozatrudnienie

Pracując na samozatrudnieniu pełnimy kilka funkcji jednocześnie, a dodatkowo czujemy piętno odpowiedzialności zacałokształt działań. Ponadto czujemy wciąż presję, że od liości włożonej przez nas pracy zalezy wysokość wynagrodzenia, które spłynie w bieżącym lub przyszłym miesiącu na nasze konto.

Miniprzedsiębiorcy lub freelancerzy (wolni strzelcy wykonujący pracę zdalnie) nie tylko czują się odpowiedzialni za swój biznes, ale są z nim również związani emocjonalnie, bowiem często biznes dotyczy ich pasji, ciężko więc stanowczo powiedzieć sobie: na dziś już koniec pracy, kiedy ta praca sprawia przyjemność i dostarcza satysfakcji. W takiej sytuacji bardzo łatwo się zatracić, ponieważ cały czas jesteśmt w pracy i nie mamy czasu na odpoczynek, naładowanie baterii. Z kolei jednak, kiedy w końcu się na niego decydujemy dopada nas poczucie winy, że zaniedbujemy obowiązki i hamujemy swój rozwój. Rzadko kiedy dostrzegamy, że to rodzina, zdrowie i nasze relacje są zaniedbywane każdego dnia.

Jeśli czujemy, że popadamy w pracoholizm i nie potrafimy sobie z nim poradzić warto skorzystać z pomocy life coacha lub trenera biznesu. Musimy nauczyć się czym jest zarządzanie czasem i dowiedzieć się, czy nie przekroczyliśmy granic zdrowej przedsiębiorczości.

Kiedy dowiemy się, jak zarządzać czasem i projektami, będzie nam łatwiej wyznaczyć granice, bez poczucia winy i niespełnienia. Codzienne obowiązki powinny być tak wyznaczanie, by nie wykraczały za określone przez nas ramy czasowe przeznaczone na pracę. Wówczas kończąc pracę pod koniec dnia będziemy odczuwać satysfakcję i świadomość, że praca została przez nas wykonana.

Podsumowanie

Jeżeli nie ustalimy granic, bardzo szybko może dopaść nas przemęczenie, wypalenie zawodowe i spadek produktywności. Wykonywana praca przestanie nas satysfakcjonować, a jej efekty przynosić oczekiwane rezultaty. To z kolei będzie prowadziło do frustracji i nadmiernego stresu, co przełoży się na zdrowie, atmosferę w domu i relacje z innymi.

Niezależnie od tego, czy pracujemy jako copywriter, wirtualna asystentka, social media manager, influencer czy tłumacz, warto spróbować osiągnąć work life balance, ponieważ wszystkie dziedziny naszego życia są równie ważne i musimy zadnać o niezbędną harmonię pomiędzy nimi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here